Nárok na ošetřovné budou mít také rodiče školáků závislých na péči jiné osoby, a to bez omezení věku. Opatření se bude týkat i lidí pracujících na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud se za ně odvádí sociální pojištění.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (vlevo) a premiér Andrej Babiš.
Vláda vydala nová opatření: Zavřela školy, restaurace. Změny u roušek i alkoholu

Změnu již schválila vláda. Aby návrh vstoupil v platnost, musí jej ještě odsouhlasit poslanci i senátoři a podepsat prezident. Navrhované změny mají být platné po celou dobu mimořádných opatření, nejdéle však do koncetohoto školního roku, tedy do 30. června příštího roku.

„Pokud  by mělo dojít k plošnému uzavírání škol na delší dobu, tak budeme diskutovat o parametrech ošetřovného, jak to udělat podobně, jako to bylo před prázdninami,“ řekl Deníku Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Při jarním uzavření škol měli rodiče nárok na 80 procent příjmu.

Matky samoživitelky dostala koronavirová krize do potíží
Samoživitelkám docházejí kvůli koronaviru úspory, čelí mnoha problémům

„V téhle podobě je to nějaký návrh, se kterým se dá pracovat,“ konstatoval Dostálek. Cílem ministerstva podle něj je, aby rodiče, kteří se svými dětmi budou muset zůstat doma kvůli zavřeným školám a dalším zařízením, nezůstali bez příjmu. Případné změny navržené úpravy ale mluvčí nevyloučil. „Je to všechno ještě otevřené,“ dodal.

Formuláře na žádost o vyplacení ošetřovného kvůli uzavřeným školám nyní zájemci najdou na webové stránce České správy sociálního zabezpečení ZDE.

Jak mají rodiče v tuto chvíli postupovat?

Rodiče, kteří budou muset zůstat doma se svými dětmi, musí v prvé řadě standardně informovat zaměstnavatele, např. telefonicky, e-mailem apod., o vzniku překážky v práci na straně zaměstnance, kterou je potřeba péče o dítě z důvodu uzavření škol a obdobných zařízení. Vzhledem k připravované změně zákona nebude potřeba žádat o potvrzení o uzavření školy nebo výchovného zařízení vydané a dokládat jej.

Pro uplatnění nároku na ošetřovné budou rodiče po ukončení kalendářního měsíce (popř. po ukončení péče v průběhu měsíce) předávat svému zaměstnavateli Žádost o ošetřovné z důvodu uzavření školského zařízení. Česká správa sociálního zabezpečení připravuje nový, jednodušší formulář žádosti, který bude k dispozici na ePortálu ČSSZ.

Prohlášení o uzavření školy (dětského zařízení) včetně doby uzavření bude součástí žádosti, kterou bude vyplňovat samotný zaměstnanec. Na stejném formuláři pak vyplní dny, ve kterých pečoval o dítě. Takto vyplněnou žádost předá svému zaměstnavateli, který doplní své záznamy. Zaměstnavatel poté převede žádost o ošetřovné do elektronické podoby a zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Stejně jako v jarních měsících se bude ošetřovné zpracovávat a vyplácet za uplynulý předchozí kalendářní měsíc.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí