„Ceny v ČR jsou relativně nízké,“ míní Tomčiak. Ze sousedních zemí motoristé natankují podle něj benzin levněji pouze v Polsku, ze vzdálenějších pak také ve Slovinsku, Chorvatsku nebo Bulharsku. Naopak například při cestách do Alp si řidiči výrazně připlatí, v Německu či v Itálii jsou ceny kolem 45 korun za litr. Dražší je benzin i v Rakousku.

Nafta je pak při srovnání s okolními státy v Česku úplně nejlevnější, řekl Tomčiak. Například v Polsku nebo na Slovensku se její ceny pohybují kolem 40 korun za litr, v Rakousku atakují hranici 43 korun za litr a v Německu jsou přes 45 korun za litr. K nižším cenám nafty ve srovnání se sousedy přispívá zejména snížená spotřební daň, uvedl analytik.

Tankování pohonných hmot. Ilustrační snímek
Benzin i nafta v Česku znovu zlevnily. Nejméně stojí na Královéhradecku

Podle Tomčiaka by proto česká vláda měla z ekonomického hlediska začít uvažovat o navýšení spotřební daně u nafty. „Pomocná ruka, kterou domácnostem a firmám v posledních měsících poskytla, byla obrovská. Aby dluh státu rychle nestoupal, tak bude nutné začít se zvyšováním daní,“ řekl. Upozornil, že řada zemí už různé daňové výhody, které na pohonné hmoty aplikovaly v loňském roce, už zrušila. Zmínil například Německo, Itálii nebo Maďarsko.

Dražší než loni 

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října, jen v prvních dnech tohoto roku zdražily. Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale paliva stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl benzin v Česku o 21 haléřů na litru levnější než nyní, za naftu tehdy motoristé platili o 2,32 Kč na litru méně.

Nákup automobilu. Ilustrační snímek
Prodeje nových vozů jsou nejhorší za devět let. Na auta se čeká i měsíce

V příštích týdnech lze ovšem podle analytiků očekávat už obrat trendu ke zdražování. Analytik Purple Trading Petr Lajsek v této souvislosti upozorňuje hlavně na blížící se embargo na dovoz ruských paliv do EU, které začne platit 5. února. „Na přelomu měsíce by ceny mohly vzrůst,“ podotkl Lajsek. Zdražování očekává i analytik XTB Jiří Tyleček. Upozornil především na růst cen ropy na trhu, který reaguje zejména na otevírání čínské ekonomiky. Podle Tylečka bude rychleji zdražovat především benzin.

Ceny pohonných hmot v jednotlivých zemích (v korunách za litr)

Země Benzin Nafta
ČR 36,2 37,3
Německo 44,3 45,2
Slovensko 36,6 39,8
Rakousko 38,5 42,8
Polsko 34,2 40,0
Itálie 44,6 45,8
Francie 45,7 46,3
Maďarsko 38,6 42,5
Španělsko 39,8 41,3
Slovinsko 32,0 41,3
Chorvatsko 34,1 39,9
Bulharsko 32,0 36,0
Řecko 45,7 43,9

Zdroj: Finlord