Výstrahu před pátečními extrémními teplotami vydal dnes Český hydrometeorologický ústav. Platí od pátečních 11:00 do 19:00. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku. Odpolední maxima tam mohou přesáhnout 34 stupňů Celsia.

Testování obyvatel Tatiné
ON-LINE: Denní počty nakažených stoupají. V Česku přibylo 316 případů

Zhruba o tři stupně nižší by měly být teploty v ostatních částech Čech a také na jihu Olomouckého a na západě Zlínského kraje.

Meteorologové varují před přehřátím a dehydratací. Doporučují dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ k rouškám: Podívejte se, jaká pravidla a tresty budou platit

Lidé by také měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech. Pozor by si měli dát senioři a nemocní lidé.

Ochlazení přijde o víkendu

Příliv tropických teplot ukončí o víkendu zvlněná studená fronta, která už v sobotu odpoledne přinese od západu na územi České republiky oblačnost a přeháňky. Podobný ráz počasí lze očekávat i v neděli, kdy teploty vystoupí maximálně na 26 stupňů Celsia.