Podle serverů Lupa.cz nebo Novinky.cz si lidé stěžovali na nedostupnost služeb T-Mobile zhruba od 08:30. Výpadky zákazníci hlásí mimo jiné prostřednictvím sociálních sítí například z hlavního města, Liberce, Turnova, Brna či Olomouce. 

Podle mluvčí operátora Zuzany Netolické se výpadek v pondělí ráno v mobilní síti týkal celé republiky a trval zhruba 12 minut. „Příčina se vyšetřuje, jednou z možných verzí je i DDoS útok. Vysílače do provozu nabíhaly řízeně postupně, proto zákazníci mohli zaznamenat potíže ještě i v pozdějším čase,“ upřesnila mluvčí. Na dílčích opravách se podle ní stále intenzivně pracuje.

Vlak Českých drah
Ani na koridoru si lidé z vlaku nezavolají. Operátoři i stát mají ale nový plán

DDoS útoky spočívají v tom, že hackery ovládané počítače velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Útoky je možné si objednat na internetu. Nedávno jim čelily například České dráhy, skupina Vltava Labe Media, některá letiště nebo portál veřejné správy.

Rozsáhlé výpadky služeb měl operátor i jeden den v červnu. Stejně jako nyní měli zákazníci problémy s mobilními daty i voláním a nemohli se dovolat na zákaznickou linku, vedle toho se ale nedostali ani na web firmy nebo nespustili aplikaci. Společnost následně oznámila, že čelila kybernetickému útoku.

T-Mobile je s 6,3 milionu zákazníků největším mobilním operátorem na trhu a svou sítí páté generace pokrývá 21 procent obyvatel ČR. Firma patří do mezinárodní skupiny Deutsche Telekom.