Lidé, kteří se rozhodnou na Ukrajině zůstat, by měli podle nedělního doporučení Černínského paláce dbát maximální opatrnosti a pro případ nouze mít připravený plán evakuace. Z Kyjeva v neděli odpoledne a večer odjedou poslední rodinní příslušníci diplomatů českého velvyslanectví v Kyjevě. Na zastupitelském úřadě tam zůstává 29 lidi.

Zdroj: DeníkMinisterstvo zahraničí znovu varovalo před cestami na Ukrajinu kvůli napjaté situaci na hranicích s Ruskem. Českým občanům, kteří již v zemi jsou, doporučuje, aby zvážili opuštění Ukrajiny. Pokud k tomu budou chtít využít letecké dopravy, měli by tak učinit bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb aerolinek. Lidé, kteří se rozhodnou na Ukrajině zůstat, by měli podle dnešního doporučení Černínského paláce dbát maximální opatrnosti a pro případ nouze mít připravený plán evakuace.

Z Kyjeva dnes odpoledne a večer odjedou poslední rodinní příslušníci diplomatů českého velvyslanectví v Kyjevě. Na zastupitelském úřadě tam zůstává 29 lidi. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. O stažení rodinných příslušníků kvůli stupňování hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině informovalo ministerstvo v sobotu. V případě zhoršení situace přijme další opatření.

Letadlo ukrajinského nízkonákladového dopravce SkyUp (na snímku z 22. října 2019).
Ukrajině hrozí odstřižení od letecké dopravy. Vláda na provoz vyčlenila miliardy

MZV kvůli stupňování hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině v sobotu varovalo před cestami na Ukrajinu a do Běloruska. Čechům, kteří tam jsou, doporučilo zvážit opuštění těchto zemí. Dnešní aktualizaci doporučení úřad vysvětlil "stále se zvyšující pravděpodobností náhlého a podstatného zhoršení bezpečnostní situace".

V aktuální verzi doporučení varuje MZV před cestami na Ukrajinu. "Pokud na Ukrajině jste, zvažte možnost opuštění země. MZV vyzývá občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb leteckých společností," stojí v prohlášení. Občany česká diplomacie důrazně varuje před cestami či pobytem v příhraničních oblastech na východu a severu Ukrajiny.

Občany, kteří se na Ukrajině krátkodobě i dlouhodobě zdržují, vyzvala diplomacie k registraci v systému Drozd, který využívají české zastupitelské úřady například k informování turistů o mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy či teroristické útoky.

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku, 4. února 2022.
Riziko invaze: Ministerstvo varuje Čechy před cestami na Ukrajinu a do Běloruska

Lidé, kteří se i přes varování rozhodnou zůstat, by měli dbát maximální opatrnosti. "Sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV upozorňuje, že v případě vzniku vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu," doplnil Černínský palác.