V době, kdy přístavní město Sydney a okolní pobřeží ohrožovaly plameny z nevídaně rozšířených požárů, se snad všichni Australané modlili za déšť. Ten nakonec přišel, ale měl i jeden "nevymodlený" důsledek - odborníci se obávají, že vyvolá záplavu jedovatých pavouků.

Čína bojuje s novým smrtícím virem vyvolávajícím pneumonii
Virus z Číny? Nebezpečí hrozí hlavně kardiakům a lidem s oslabenou imunitou

"Rádi bychom varovali veřejnost, že nedávné deště následované horkem vytvořily perfektní podmínky pro aktivitu sklípkance jedovatého," uvedla na svých facebookových stránkách australská zoo zaměřená na chov plazů Australian Reptile Park. 

Pavouk si chce zadovádit

Sklípkanec jedovatý (Atrax robustus) patří k nejnebezpečnějším pavoukům na světě. Vyskytuje se zejména v okolí Sydney. Australané mu kvůli tvaru jeho sítí přezdívají „Sydney funnel-web spider“, tedy sydneyský pavouk s trychtýřovými či nálevkovými sítěmi. Jeho sítě totiž mají skutečně nálevkovitý tvar.

Zdroj: Youtube

Austrálie je domovem nejméně 40 druhů "trychtýřových pavouků", přičemž právě Atrax robustus je mezi nimi ten nejjedovatější: jeho kousnutí dokáže zabít i dospělého člověka a smrt může přijít už během 15 minut. Nebezpeční jsou zejména pavoučí samečci, jejichž jed je až šestkrát silnější než samiček.

Podle amerického Ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí jsou komáři „nejnebezpečnějším organismem na světě“.
Další výskyt západonilské horečky na jižní Moravě. Neexistuje léčba, říká zpráva

Pavouci každoročně vylézají houfně ze svých doupat právě při horkém a vlhkém počasí. Důvodem je pravděpodobně jednak to, že jejich příbytky ve škvírách a puklinách zaplavuje dešťová voda, jednak z důvodu, že teplé počasí povzbuzuje jejich sexuální aktivitu, takže samci lákají samičky.

Odborníci chtějí větší zásoby séra

Na pavoučí kousnutí naštěstí existuje protijed, díky němuž nedošlo od 80. let minulého století ani k jedinému potvrzenému úmrtí člověka, byť je ročně hlášeno kolem 30 až 40 případů takové nehody. Toto sérum se vyrábí z krevních protilátek odebíraných z krve králíků, jimž byla nejdříve vstříknuta dávka pavoučího jedu.

Španělská chřipka zasáhla v letech 1918 až 1920 celý svět a přinesla desítky milionů mrtvých
Virus z Číny děsí. Pandemie, které drtily svět, zabíjely po desítkách milionů

Kvůli zajištění dostatku séra proto australská plazí zoo motivuje lidi k odchytávání živých pavouků a na svém Facebooku nabízí i videonávod, jak to udělat - pavouk se dá poměrně snadno lapit například s pomocí lžíce a větší sklenice, po jejíchž hladkých stěnách nedokáže vylézt. Jeho lovec si jen musí dát pozor, aby se k nebezpečnému členovci nepřiblížil žádnou odkrytou částí svého těla na méně než dvacet centimetrů. Ve sklenici pak pavoukovi stačí vlhký kousek bavlny, z něhož může sát vodu.

"Darováním pavouka parku plazů přispíváte k záchraně lidských životů," uvádí Australian Reptile Park. Současně vyzývá lidi, jež by některý z pavouků v době jenich zvýšené aktivity pokousal, aby okamžitě vyhledali lékařskou pomoc a nechali si vstříknout protijed.