Celý problém vznikl podle vědců tak, že oheň uvolnil radioaktivní záření, které dosud pohlcovala půda a listy stromů v okolních lesích kolem třicetikilometrové uzavřené černobylské zóny. Ty jsou obvykle pro krátkodobé výletníky bezpečné, ale to se dramaticky mění, pokud v nich začne hořet
Podle agentury AP vypukl požár v sobotu 4. dubna poblíž vesnice Volodymyrivka a rozšířil se natolik, až zachvátil více než 100 hektarů půdy. Navíc se prý zdá, že byl úmyslně založen. Informuje o tom web Science Alert.
Radioaktivita vzrostla
V pondělí v oblasti nadále hořely dva samostatné lesní ohně. Na místo bylo povoláno více než 100 hasičů, k likvidaci jednotlivých ohnisek sloužila i hasicí letadla a vrtulník.
Odečty radioaktivity provedené v blízkosti ohnisek ukázaly podle webu Science Alert dávkový příkon zhruba 2,3 microSv/h (μSv/h). Běžná hodnota pro danou oblast přitom většinou činí 0,14 μSv/h, přičemž maximální bezpečná dávka pro člověka dosahuje 0,5 μSv/h (jde o hodnoty příkonu prostorového dávkového ekvivalentu záření gama za hodinu).
"V důsledku rozsáhlé devastace se uvolnilo hodně radioaktivních izotopů. Ukrajinské úřady však chtějí zdůraznit, že okolní lidská sídla, která se nacházejí dále od ohně, zůstala v bezpečí," uvedl Science Alert.
Podle šéfa ukrajinské ekologické inspekční služby Jegora Firsova lze bezpečně vyjít ven nebo větrat otevřenými okny asi 100 kilometrů od původního místa elektrárny, což odpovídá například vzdálenosti, v jaké se nachází hlavní město Ukrajiny Kyjev.
"Pokud jde o situaci v černobylské zóně, chci vás uklidnit. Specialisté ze Státního vědeckého a technického centra pro jadernou a radiační bezpečnost zmonitorovali radiační situaci. Podle výsledků měření nebyly v prostoru zjištěny technogenní radioaktivní izotopy. Hodnota dávky gama záření dosahovala až 0,1 μSv/h, což odpovídá normálnímu záření," uvedl Firsov na svém Facebooku.
Odborníci před ohněm varovali
Podle Science Alert upozorňují odborníci na rizika lesních požárů v Černobylu již několik let. Místní úřady proto žádaly o přísnější pravidla pro přístup do oblasti a o zvýšení pokut pro ty, kdo se v lese pokusí založit oheň.
Přesto však jsou podobné požáry v oblasti kolem místa více než třicet let staré katastrofy poměrně běžné, ať už v důsledku lidské nedbalosti či úmyslu, nebo v důsledku spontánního vzplanutí. Rostoucí teploty ovzduší v důsledku klimatických změn totiž způsobují vysychání vegetace. Přirozené tlení uhynulých rostlin je naproti tomu na ústupu - možná proto, že zvýšená radiace vyhubila hmyz a mikroorganismy, které by jinak rozkladu mrtvé organické hmoty napomáhaly.
V obecné rovině nicméně platí, že rostlinný svět zasáhla černobylská katastrofa méně než živočišný a že se rostliny životu v zakázané zóně přizpůsobily snáz. Důvodem je zejména jejich odlišná biologická struktura - rostliny totiž mohou nahradit odumřelé buňky a tkáně mnohem snadněji bež zvířata.