"Mírné zotavení by mohlo začít v těchto třech cílených oblastech, které mohou nabídnout určitou izolaci a soukromí," řekl Cappelli ve čtvrtek v Záhřebu. "Zvažujeme také, že povolíme přijet cizincům, kteří zde vlastní nemovitost nebo jachtu," dodal.

Turisté z Ostrožské Lhoty zamířili o velikonočních svátcích do přírody.
Turistika žije. Lhoťané zamířili o svátcích do přírody. Ve dvou – podle zákona

Cappelli, kterého cituje deník Jutarnji list, připomněl, že české cestovní kanceláře přišly s plánem zřídit silniční a letecké koridory pro zdravé turisty, kteří by po návratu z Chorvatska nemuseli do karantény.

Cesty Čechů do zahraničí

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) české vládě navrhla, aby čeští občané, u kterých test vyloučí nemoc covid-19, mohli cestovat do destinací s nízkým výskytem nákazy koronavirem, jako je Chorvatsko. ACK na svém webu ve stejném kontextu zmiňuje i Bulharsko a Řecko. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se diskutuje o zmírnění pravidel pro vycestování v létě do Chorvatska a na Slovensko.

Ředitel Chorvatského ústavu veřejného zdraví Krunoslav Capak si ale podle serveru 24 sata myslí, že "prověření" Češi stěží budou moci do Chorvatska přijíždět. "Není to pravděpodobné. Může se udělat test, který ukáže, že člověk je negativní, ale inkubace může trvat 14 dní a neví se, jestli se u něj nemoc nerozvine zítra, pozítří nebo za pět dní," řekl.

Capak odmítá názory, že by se zahraničním návštěvníkům mohlo povolit přijet letos v létě na Jadran i bez karantény, pokud budou mít potvrzení, že se nenakazili koronavirem. "Jestli se budou dělat nějaká potvrzení, pak budou platit pouze po uplynutí čtrnáctidenní karantény," zdůraznil hlavní chorvatský epidemiolog.

Ivan Mitrus se vydal pěšky z jihu Itálie do Norska. Uplynulé dva týdny strávil v karanténě v tělocvičně poblíž Neapole.
Českého dobrodruha uvěznil v Itálii koronavirus. Karanténu strávil v tělocvičně

Český ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až pak je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal na twitteru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi se sníží. Premiér Andrej Babiš si myslí, že zabývat se teď otevřením hranic je předčasné. Vláda o tom podle něj nejednala.

Návrhy podobné tomu, s jakým přišly české cestovní kanceláře, čeká chorvatský ministr pro cestovní ruch ze strany Rakouska, Slovenska a Maďarska, a zejména od těch občanů zmíněných zemí, kteří v zemi vlastní loď nebo dům. Ti také podle Cappelliho patrně budou prvními zahraničními návštěvníky Chorvatska po koronavirové krizi.

interaktivni-infografika|cadb058e-59ba-42c4-bb1f-2a54ff7e64bc#

Jakékoli uvolnění restrikcí povede nejprve k přílivu turistů ze sousedního Slovinska, kteří jsou mezi zahraničními vlastníky nemovitostí nejvíce zastoupeni, uvedla agentura Bloomberg. Každý rok se jich na chorvatské pláže vydá přes milion, zhruba 100 tisíc Slovinců v Chorvatsku vlastní nemovitost.

Cizinci zatím do Chorvatska nesmí

Chorvatsko zatím oznámilo 33 úmrtí spojených s koronavirem, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Pokud se počet nakažených bude dál snižovat, vláda by mohla některá opatření zmírnit.

Nejvyšší hora České republiky, 1603 metrů vysoká Sněžka, dostávala dennodenně zabrat kvůli přetlaku turistů. V současné době může alespoň chvíli vydechnout.
OBRAZEM: Sněžka si může na chvíli vydechnout, nápor turistů ustal

Země v březnu zavřela hranice a vyjma členů záchranných a vědeckých týmů do Chorvatska nemohou cizinci. Podniky jsou s výjimkou těch, které jsou nezbytné pro chod země, zavřené a Chorvati se mohou pohybovat jen v místě bydliště.

V Chorvatsku, které má 4,2 milionu obyvatel, se turistický ruch na hrubém domácím produktu (HDP) podílí asi 20 procenty, což je nejvíce v Evropě. Tržby z turismu v minulých letech rekordně stoupaly, loni činily zhruba deset miliard eur (přes 271 miliard korun). Ministr Cappelli v rozhovoru s listem Glas Istre uvedl, že letos očekává snížení těchto tržeb o tři čtvrtiny.