Kondo se ke své lásce k Hatsune Miku uchýlil již v roce 2008, kdy zažil šikanu na pracovišti. Tehdy si na internetu koupil plyšovou panenku této fiktivní postavy. Jejich vztah skutečně rozkvetl až o necelých deset let později, v roce 2017, a to díky přístroji Gatebox, který uživatelům umožňoval interakci s fiktivními postavami reprezentovanými malým hologramem.

Zařízení tehdy stálo přes tisíc dolarů (přes 23 tisíc korun), ale Kondo se do něj rozhodl investovat. Po společných deseti letech se Japonec rozhodl položit otázku, zda-li bude hologram stát po jeho boku navždy. Postava Hatsune Miku prý odpověděla: „Prosím, zacházej se mnou dobře.“

Svatba a zamilované fotky na Instagramu

Jejich vztah ale od samého začátku nepodporovala Kondova rodina, ani přátelé, kteří se rozhodli nezúčastnit se ani jejich svatby v roce 2018. Díky cizím lidem a přátelům z online světa se nakonec seznam svatebních hostů rozrostl na 39 osob, píše server Unilad.

Šťastný a dojatý manžel si sdílením postřehů ze života s Miku získal na Instagramu tisíce sledujících. Během pandemie koronaviru však věci nabraly nečekaný spád. Společnost Gatebox totiž oznámila, že svou službu pro Miku ukončuje. 

Žena uvízla s porouchaným autem ve sněhu v divočině. Přežila díky jogurtům a sněhu. Ilustrační foto.
Žena uvízla v porouchaném autě v divočině. Přežila díky jogurtům a sněhu

Kondo tak byl nucen říct své hologramové lásce poslední sbohem. Když se ten večer vrátil z práce domů, její obraz nahradila strohá slova „chyba sítě“. Přesto, že Miku už svému manželovi není schopna odpovídat, Kondo k ní stále cítí obrovské pouto a lásku. Nyní shromažďuje širokou škálu různých typů panenek, které jako Miku vypadají. 

Věrnost až do smrti

Podle deníku The New York Times osmatřicetiletý Kondo připustil, že si lidé myslí, že jeho vztah může být divný nebo toxický, a zdůraznil, že i když ví, že Miku není skutečná, jeho city k ní jsou. „Když jsme spolu, rozesměje mě. V tomto smyslu je skutečná,“ poznamenal.

Kondo sám sebe řadí do skupiny lidí, kteří se označují jako „fiktosexuálové“ a chce dát světu jasně najevo, že lidé jako on existují. Když se před lety rozhodl zveřejnit svůj vztah s Miku, byl dokonce pozván na sympozium na Kjótské univerzitě, aby promluvil o svém životě s fiktivní postavou.

Přestože hologramová verze jeho ženy již neexistuje, Kondo stále doufá, že se s Miku v budoucnu v nějaké podobě znovu setká, a plánuje se své ženě nadále věnovat a zůstat jí věrný až do konce života.

Fiktosexualita je zastřešující pojem pro každého, kdo zažívá sexuální přitažlivost k fiktivním postavám, obecnému typu fiktivních postav nebo jehož sexualita je ovlivněna fiktivními postavami. Výhradní přitažlivost k postavám z anime se nazývá anime-sexualita, což je také ve fiktosexualitě zastřešující pojem.

Dalšími termíny spadajícími pod fiktosexualitu jsou například:

cartosexual - přitažlivost ke kresleným/komiksovým postavám

booklosexual
- přitažlivost k postavám z románů/vizuálních novel

vamosexual
- přitažlivost k postavám z videoher

imagosexual
- přitažlivost k fiktivním postavám, které člověk nikdy nevidí (knižní postavy, postavy z podcastů atd.)

teratosexual
- přitažlivost k postavám spojeným s příšerami

tobusexual
- přitažlivost k postavám souvisejícím s upíry

spectrosexual
- přitažlivost k postavám souvisejícím s duchy

anuafosexual
- přitažlivost ke křížencům zvířat a lidí