Policie má na Aliho výslech čas do pátku. Pětadvacetiletý muž je nyní zadržován na londýnské policejní stanici. Zatčen byl na základě zákona o terorismu.

Sir David Amess byl poslancem za Konzervativní stranu od roku 1983 a v pátek ho útočník zasáhl několikrát nožem, když byl na setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu.

Obrázek zavražděného britského poslance Davida Amesse u oltáře v kostele během vigílie
Útok na britského poslance byl terorismem, uvedla policie. Pachatel je ve vazbě

O Aliho možné radikalizaci podle BBC policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž ale dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu.

Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen byl v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londýna. V sobotu soud prodloužil jeho vazbu do 22. října.

Vigilie za mrtvého 

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londýnské adresy. Nůž použitý při útoku byl nalezen na místě činu. Večer se také v Leigh-on-Sea konala vigilie za mrtvého.

Aliho otec Harbi Ali Kullane byl podle informace agentury AP v minulosti poradcem somálského premiéra. Řekl, že u něj byli členové protiteroristické jednotky a že je synovým zatčením šokován. "Jsem otřesený. To není, co bych očekával, ve snu by mne nic takového nenapadlo," citovala ho AP.

Amess je druhý zavražděný člen parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová.

Britský konzervativní poslanec David Amess
Muž pobodal britského konzervativního poslance Amesse. Ten zraněním podlehl

Britská agentura PA uvedla, že opoziční labouristé a liberální demokraté už oznámili, že v doplňovacích volbách v Amessově obvodu nepostaví proti kandidátovi konzervativců vlastní uchazeče o poslanecký mandát. Stejně se zachovali konzervativci, liberální demokraté, UKIP a zelení v případě doplňovacích voleb po vraždě Coxové před pěti lety.

Debata o bezpečnosti zákonodárců

Amessův případ rozpoutal debatu o bezpečnosti zákonodárců. Ministryně Patelová dnes řekla v rozhovoru se stanicí SkyNews, že se nyní uvažuje o poskytnutí policejní ochrany poslancům v jejich volebních obvodech. První opatření byla přijata hned po Amessově smrti a uvažuje se o dalších. Poslanci měli policii ohlásit, kde se nacházejí.

Podle Patelové to nemá ovlivnit práci zákonodárců ve vztahu k voličům. Řekla, že je třeba dořešit nejasná místa, například "ohlašovat setkání předem, zjistit si detaily o lidech, s nimiž se poslanci setkají, předběžně zkontrolovat místa setkání a zajistit, aby poslanec nikdy nebyl sám". Na dotaz, zda by poslanci "v terénu" mohli být chráněni stejně, jako když jsou v budově parlamentu, Patelová řekla: "Všechny ty otázky a možnosti se právě nyní zvažují."