Francouzská vláda nakonec schválila zvýšení mezd ve výši osmi miliard eur (213 miliard korun) pro zdravotnické pracovníky. Smlouvu s odborovými organizacemi podepsala po týdnech vyjednávání minulý týden. Průměrná zdravotnická mzda by tak měla vzrůst o 183 eur (o 4880 korun měsíčně).

Zdravotničtí pracovníci si během jarní koronavirové pandemie vydobyli úctu, vyjádřenou v řadě projevů francouzských veřejných činitelů, pouhá slova uznání jim ale nestačila. Během června proto vyšli do ulic s požadavky na zvýšení platů a lepší financování nemocnic.

Turisté v Chorvatsku
Koronavirus v Chorvatsku: nejvíc nakažených hlásí přímořský Split i Záhřeb

Zpráva o tom, že se jim vláda rozhodla vyhovět, přišla uprostřed příprav na dnešní oslavy dne dobytí Bastilly. Ty se oproti předchozím ročníkům konají v poněkud komornějším pojetí.

"Ošizené" oslavy

Zatímco každoročně sledují desítky tisíc diváků náročnou leteckou show a velkou vojenskou přehlídku v centru Paříže na Champs-Elysées, po níž následuje ohňostroj nad Eiffelovou věží, v letošním roce se přehlídka přesunula na menší pařížské náměstí Place de la Concorde a počítá jen s polovičním množstvím návštěvníků. Účastníci slavností musí navíc respektovat opatření k minimalizaci rizika šíření infekce.

"Používáme masky, protože v kokpitu bohužel nemůžeme dodržovat bezpečnou vzdálenost od sebe," řekl agentuře AFP letecký inženýr Warrant Guillaum, který se přehlídky účastní jako člen jedné z vojenských leteckých posádek.

Květiny před nemocnicí v Miami
V Kalifornii kvůli koronaviru zavírají bary i kostely. I Britové zavádí opatření

"Ošizené" oslavy vyvolaly ve francouzské metropoli zklamání, byť Pařížané důvody omezení chápou. "Je to státní svátek a každý ho slaví rád. Chápeme, že v době koronaviru nemůže probíhat stejně jako jindy, ale oslavy tak působí trochu divně," řekl agentuře Reuter jeden z obyvatel Paříže.

Němci po boku Francouzů

Státní svátek se na druhé straně stal letos pro Francii další příležitostí, jak vyjádřit úctu a poděkování jejímu zdravotnickému a vojenskému personálu, který nesl hlavní tíhu boje proti nemoci COVID-19, způsobené novým typem koronaviru. Poděkování se dostalo také německé armádě, která pomohla během krize s evakuací francouzských pacientů do německých nemocnic.

"Chceme poděkovat našim německým kolegům za to, že se spolu s námi angažovali v boji proti COVID-19, protože první evakuaci zajišťovali s letadlem A400M právě oni. Proto se s námi zúčastní průvodu také Němci. Pro ně je to také něco nového, když uvážíme všechny okolnosti," uvedl pro agenturu Reuter generál Laurent Lherbette z francouzského letectva.

Ve Francii, během koronavirové pandemie jedné z nejvíce postižených zemí v Evropě, bylo nakaženo novým typem koronaviru více než 200 tisíc lidí. Kolem 30 tisíc lidí zemřelo.