AFP krátce po poledni evidovala 2 000 576 případů infekce, z toho více než polovinu v evropských zemích. Web americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), jejíž výzkumníci vývoj pandemie rovněž globálně mapují, ve stejnou dobu hlásil bezmála 1,99 milionu lidí, kteří se nakazili koronavirem, a 127 590 mrtvých.

Americký prezident Donald Trump na zahradě Bílého domu během tiskového brífinku ke koronaviru, 14. dubna 2020
Trump nařídil zastavit financování WHO. Kritizuje způsob boje s koronavirem

Nové případy v těchto dnech nepřibývají tak rychle jako na začátku měsíce, stále jsou však hlášeny desetitisíce denně. Hranice dvou milionů padla necelé dva týdny po překročení jednoho milionu, přičemž první lidé se v čínské provincii Chu-pej nakazili na přelomu roku.

S počtem odhalených nakažených rychle roste také počet lidí, kteří se zotavili ze zdravotních problémů způsobených infekcí virem SARS-CoV-2. Podle JHU dnes bylo ze světa hlášeno přes 500.000 uzdravených pacientů. Více než 70 tisíc takovýchto případů registrují v Číně, v Německu a ve Španělsku.

Nákaza koronavirem se nejčastěji projevuje silným kašlem a zvýšenou teplotou a zejména u starších nebo jinak oslabených lidí může způsobovat velmi vážné problémy s dýcháním. S nemocí z viru, označovanou jako covid-19, je už globálně spojeno bezmála 128 tisíc úmrtí, z toho více než 85 tisíc v Evropě. Spojené státy, které jsou nejhůře zasaženou zemí, hlásí přes 26.000 mrtvých.

V Belgii rekordně přibylo pozitivních testů, nových úmrtí je 283

Krize kolem koronaviru v Belgii stále nepolevuje a v zemi dnes opět výrazně narostl počet známých nakažených i obětí nemoci covid-19. Za poslední 24hodinové období se nákaza potvrdila u dalších 2454 lidí, zatímco bylo nahlášeno 283 úmrtí, informoval místní krizový štáb. U statistiky infikovaných jde o rekordní nárůst, sousední Nizozemsko naopak ohlásilo nejméně nových případů od 23. března.

Belgická vysílací společnost RTBF podotýká, že za vysokým přírůstkem stojí také stupňování úsilí pokud jde o testování pacientů. Laboratoře za poslední den prověřily skoro 13 500 vzorků.

V západoevropské zemi s populací čítající něco přes 11 milionů obyvatel už mělo pozitivní test 33 573 lidí a úřady evidují 4440 úmrtí spojených s covid-19. Z těch nově ohlášených nastala většina mimo nemocniční péči. Čísla při tom nereflektují pouze události posledního dne, protože podobně jako v dalších zemích jsou úmrtí mnohdy hlášena se zpožděním. Mezi menšími evropskými zeměmi je tak podle médií Belgie postižená nejvíce.

V Belgii dnes jednala bezpečnostní rada státu o vývoji karanténních opatření, podle RTBF bylo ovšem jasné, že jejich platnost bude prodloužena nejméně o další dva týdny, tedy do 3. května. V místních nemocnicích bylo v úterý stále přes 5000 pacientů, z toho přes 1200 ve vážném stavu.

V Nizozemsku jsou čísla z posledních dní o poznání příznivější, ačkoli nově ohlášených 189 obětí znamená nejhorší denní bilanci od začátku minulého týdne. Třetí den po sobě bylo zároveň ohlášeno méně než 1000 nově odhalených případů infekce koronavirem, celkově mělo v zemi pozitivní test 28 153 lidí. Bilance obětí nákazy narostla na 3134 mrtvých.

Rusko poprvé zaznamenalo přes 3000 případů koronaviru za den

Rusko dnes ohlásilo 3388 nových výskytů koronavirové nákazy, což je další rekordní nárůst během jediného dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24 490, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb pro boj s infekcí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo během noci dalších 28 pacientů, celkem 198 lidí. "Je to poprvé, co za 24 hodin bylo v Rusku zjištěno více než 3000 nových případů," poznamenala agentura Interfax.

O den dříve přírůstek nových nakažených činil 2774, což byl také denní rekord, připomněl list Kommersant.

Mnoho zemí zavedlo kvůli koronaviru povinnou karanténu.
Třicet zemí zneužilo pandemii k omezení práv a svobod, píše server. I v Evropě

Server Newsru.com upozornil, že nově se první případy nákazy potvrdily i v nejvýchodnějším cípu Ruska, na poloostrově Čukotka, a na severu, v Něneckém autonomním okruhu. Posledním z 85 ruských regionů, kde se nákaza dosud neobjevila, zůstává Altajská republika, ležící ve stejnojmenném pohoří v jižní části Sibiře.

První případ nákazy koronavirem, který se počátkem roku začal do světa šířit z Číny, byl v Rusku zaregistrován 31. ledna. Ruská vláda posléze zavedla řadu opatření, uzavřela školy, divadla i hranice a vyhlásila režim nepracovního týdne, který posléze prodloužila do konce dubna. Nyní v zemi fungují pouze klíčové podniky a úřady a otevřené jsou jen lékárny a obchody s prodejem zboží denní potřeby.

S omezením volného pohybu začal podle médií moskevský starosta Sergej Sobjanin, který opatření také postupně zpřísňoval. Od konce března v Moskvě, ale i ve většině regionů, smějí lidé vycházet ze svých domovů jen v nejnutnějších případech.

Ve Španělsku za den 523 obětí covid-19, je to méně než v pondělí

Ve Španělsku zemřelo za předchozí den 523 lidí s nemocí covid-19, je to méně než denní nárůst oznámený v úterý dopoledne, kdy to bylo 567. Infikovaných přibylo pět tisíc, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se v zemi dosud nakazilo 177 633 lidí, z toho 18 579 zemřelo a 70 850 se uzdravilo, uvedl deník El País.

Počet nových obětí ve Španělsku je třetí nejnižší v posledních třech týdnech, během nichž se počty nových úmrtí za den pohybovaly až na čtyři výjimky vždy přes 600 a osmkrát byly vyšší než 800. Nejvíce mrtvých s nemocí covid-19 ve Španělsku za den oznámilo ministerstvo zdravotnictví 2. dubna, kdy to bylo dokonce 950 úmrtí.

Počty nových případů nákazy v posledních šesti dnech klesaly a v úterý bylo oznámeno den 3045 nově potvrzených nakažených, což byl nejnižší počet nových případů nákazy za den v předchozích třech týdnech. Dnes bylo oznámeno 5092‬ nových nakažených. Údaje zveřejňované ministerstvem zdravotnictví vždy dopoledne jsou k 21:00 předchozího den.

Podle šéfa úřadu pro nouzové situace Fernanda Simóna jsou ale vyšší počty nově nakažených z úterý ovlivněny větším počtem prováděných testů a také tím, že to byl první den po velikonočních svátcích. "Děláme už více než 20 tisíc testů denně," řekl dnes Simón. Fernando Simón nicméně také uvedl, že ministerstvo stále nemá všechna data o úmrtí v domovech pro seniory.

Španělsko je v počtu nakažených koronavirem v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí po Spojených státech, v počtu mrtvých je třetí po USA a Itálii.

Španělská vláda dnes znovu čelila kritice od opozice v parlamentu. Šéf největší opoziční strany Pablo Casado premiéra Pedra Sáncheze obvinil z toho, že mu jde jen o moc. "Vás zajíma jen moc a nám jde o Španěly," řekl šéf lidovců Casado v reakci na snahu premiéra o schůzku s lídry všech parlamentních stran. Sánchez je pozval na čtvrtek a pátek na videokonferenci, jejímž cílem je uzavřít "velkou dohodu o sociální a ekonomické rekonstrukci země". Lidovci ale účast odmítají.

Švýcarsko má skoro 1000 obětí koronaviru, Rakousko takřka 400

V Rakousku se počet obětí koronaviru přiblížil ke čtyřem stovkám, v sousedním Švýcarsku komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo skoro tisíc lidí. Vyplývá to z dnešních bilancí zveřejněných rakouským ministerstvem zdravotnictví a švýcarským Spolkovým zdravotním úřadem (BAG).

V Rakousku se dosud nakazilo 14 335 lidí, z nichž 393 zemřelo. Za uzdravené rakouské ministerstvo zdravotnictví považuje 8098 lidí. Zdravotní stav 1001 infikovaných v současné době vyžaduje hospitalizaci, 232 těchto pacientů leží na jednotkách intenzivní péče.

Pracovník laboratoře v Halle připravuje kontrolní vzorky na testování na koronavirus
Dezinformace o koronaviru? Lidé důvěřují hlavně odborníkům, ukázala studie

Nejvíce infikovaných připadá na Tyrolsko, odkud je jich hlášeno zhruba 3340, následují Dolní Rakousy (asi 2400 nakažených), Horní Rakousy (2150) a Vídeň (přes 2080 případů). Nejvíce zemřelých eviduje Štýrsko (90) následované Vídní (81) a Tyrolskem (72).

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, za úterý přibylo 260 na aktuálních 26.336 potvrzených případů. Z těchto nakažených zemřelo 973 lidí, uvedl BAG.

Nejpostiženějším švýcarským kantonem zůstává Ticino na jihu země v sousedství s Itálií. Z Ticina je hlášeno takřka 824 případů na 100 tisíc obyvatel. S 620 případy na 100 tisíc obyvatel následuje kanton Vaud na jihozápadě země.