"Muže, který spáchal tento čin, policie zatkla; podle našich informací ho spáchal sám," řekl Aas novinářům. "Můžeme bohužel potvrdit, že několik lidí bylo zraněno a několik také zabito," uvedl dříve šéf policie. Počty obětí odmítal původně upřesnit, protože policie ještě nestihla kontaktovat rodiny všech obětí. Později oznámil, že o život přišlo pět osob.

Místo, kde bylo nalezeno tělo Elizabeth Strideové. Ležela v průchodu, hlavou směrem do dvora, nohami k ulici.
Vyřízl střeva a ledvinu. Jack Rozparovač mohl být i kanibal, tvrdil děsivý dopis

"Otřáslo to s námi a je mnoho těch, kdo se bojí. Proto je důležité říct, že policie věří, že má vše pod kontrolou," uvedla odcházející norská premiérka Erna Solbergová na tiskové konferenci. Nastupující premiér Jonas Gahr Störe označil útok v Kongsbergu za "krutý a brutální čin". V Norsku ve čtvrtek nastoupí do úřadu nová středolevá vláda v čele se Störem, šéfem Dělnické strany (AP).

"Je to tragédie pro všechny zúčastněné. Nemám slov," řekla starostka Kongsbergu Kari Anne Sandová listu Verdens Gang.

Dnešní útoky se odehrály v "rozsáhlé oblasti" města Kongsberg, které má přibližně 28 tisíc obyvatel. Podle televize TV2 měl útočník také nůž a možná i další zbraně.

Christianie je polonezávislá anarchistická komuna ležící na území Dánska.
Padesát let míru, lásky a trávy proti systému. Hippie čtvrť Christianie dál žije

Podle deníku Aftenposten policie dostala před 18:15 několik hlášení o člověku kráčejícím městem, ozbrojeným lukem a šípy a střílejícím po lidech. "Máme mnoho svědků, které je třeba vyslechnout, a nyní nemáme další informace," řekl Aas na tiskové konferenci.

Uzavření některých čtvrtí 

Policie ohledává různá místa činu. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny. Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Britská vzducholoď His Majesty (HMA) po havárii, při níž se zlomila její záď
První britská vzducholoď měla čelit Němcům, Hermiona však byla katastrofou

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.