Genová byla učitelkou s dobrou praxí a také proto se dostala na elitní školu pro mladé sportovce, z nichž se mnozí často kvalifikují na významné šampionáty nejen v Rusku, ale také v zahraničí. Od konce března je však bez práce a ještě má na krku trestní stíhání.

V rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa ze 7. dubna sdělila, že to byli právě její studenti, kteří ji tajně nahráli a poté udali. Na zvukové nahrávce zveřejněné 31. března na Telegramu je slyšet, jak se jedna ze studentek ptá své učitelky, proč bylo Rusku zakázáno účastnit se nadcházejícího mistrovství Evropy ve víceboji.

Ukrajinští vojáci ve městě Buča nedaleko Kyjeva
Použili nás jako lidské štíty, detailně popsali chování ruských vojáků vesničani

Genová odpověděla: „Dokud se Rusko nezačne chovat civilizovaně, nezlepší se to. Vojáci začali bombardovat západní Ukrajinu. Chtěli se dostat do Kyjeva, svrhnout Zelenského i vládu. Mimochodem, Ukrajina je suverénní stát, je tam suverénní vláda,“ vysvětlovala studentům odvážná učitelka.

Žijeme v totalitě

Studenti chtěli vzápětí vědět víc a odvolávali se na to, že neznají všechny podrobnosti. Proto Genová ještě doplnila: „Přesně tak, vy nevíte nic. Vůbec nic. Máme tu zavedený totalitní režim, jakýkoliv druh disentu je zde považován za myšlenkový zločin. Všichni můžeme skončit na patnáct let ve vězení.“

Genová se domnívá, že studenty k nahrávce přesvědčili jejich rodiče s cílem předat následný audiozáznam úřadům, což se vzápětí také stalo. Dne 23. března totiž do školy přišel důstojník ruské federální bezpečnosti a řekli jí, že udělala velkou chybu, když studentům vyprávěla o ruských útocích na ukrajinskou civilní infrastrukturu, včetně bombardování Mariupolu. Všechny tyto skutky totiž doposud ruské úřady popírají.

„Nikdy by mě nenapadlo, že by někdo mohl donášet na svého učitele, nebo na kohokoliv jiného,“ řekla Genová rádiu Svobodná Evropa. I z těchto důvodů dala k 1. dubnu po deseti letech výpověď.

Pětačtyřicetiletá učitelka doufá, že z její kauzy úřady neudělají exemplární případ a dostane „pouze“ pokutu. „Určitě mě teď čeká strastiplný soud. A pak rozsudek, který mi určí, jak si budu moci znovu začít budovat svůj život,“ řekla Svobodné Evropě.

Podle OVD-info, nezávislého mediálního projektu zaměřeného na lidská práva a boj proti politické perzekuci, je nyní Genová v domácím vězení.

Šmejdi a zrádci

Irina Genová je jen jednou z mnoha. Přidala se díky svým činům k rostoucímu počtu učitelů, aktivistů a dalších osob, které čelí obdobným udáním, často anonymním. Vývoj uvnitř Ruska přiměl mnoho kritiků Kremlu přirovnat současné represe k nejtemnějším politickým represím za sovětského diktátora Josifa Stalina.

Plačící žena před zdevastovanou budovou v Boroďance.
Stříleli do civilistů, drancovali domy. Hrůzy v Boroďance by mohly předčít Buču

V projevu k vládním ministrům 16. března Putin vyzval k „přirozené a nutné samočistící akci společnosti“ a prohlásil, že Rusové budou vždy schopni rozlišit vlastence od šmejdů a zrádců a vyplivnout je jako mouchu, která jim omylem vlétla do úst.

Genová je vyšetřována za porušení nového cenzurního zákona, který zakazuje šíření takzvaných „nepravdivých informací“ diskreditujících ruskou armádu. Za to hrozí trest odnětí svobody až na 10 let a pokuta až 5 milionů rublů (asi 1,5 milionů korun).