Francouzský prezident dodal, že považuje za splněný svůj cíl zabránit další eskalaci a dát prostor novým vyhlídkám. Úterní prohlášení před novináři Macron učinil v letadle na cestě z Moskvy do Kyjeva, kde se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Zdroj: DeníkMacron podle svých slov obdržel od Putina příslib, že ve sporu Moskvy a Západu ohledně Ukrajiny nebude následovat "zhoršení nebo vyostření". Francouzský prezident dodal, že považuje za splněný svůj cíl zabránit další eskalaci situace a dát prostor novým vyhlídkám.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ale podle ruské tiskové agentury TASS upozornil, že při jednání v Kremlu nebyla uzavřena žádná dohoda. Mluvčí reagoval na článek listu Financial Times, který napsal, že podle nejmenovaných francouzských představitelů Putin přislíbil, že nepodnikne na Ukrajině žádnou vojenskou akci.

Údajně také řekl, že tisíce ruských vojáků, které jsou nyní v Bělorusku, se stáhnou, až skončí plánovaná společná cvičení. Podle Peskova se však ani nepředpokládalo, že by ruští vojáci v sousední zemi po skončení cvičení zůstali.

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský (na snímku z 30. prosince 2021).
Česká podpora Ukrajině. Lipavský přicestoval na Donbas na východě země

Dnešní prohlášení před novináři Macron učinil v letadle na cestě z Moskvy do Kyjeva, kam přicestoval za prezidentem Zelenským. O jejich rozhovoru zatím nejsou k dispozici informace. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba před jednáním v Kyjevě sdělil, že Ukrajina se na debatu s francouzským lídrem těší, ale že se nenechá přimět, aby překročila limity, které si stanovila. "Jsme otevřeni dialogu, ale nepůjdeme přes svoji červenou čáru a nikomu nedovolíme, aby nás k tomu donutil," řekl Kuleba.

Slova podpory

Na Ukrajinu už dříve společně zavítali ministři zahraničí České republiky, Slovenska a Rakouska. Vyjádřili tak podporu politické nezávislosti této země. Šéf české diplomacie Jan Lipavský zopakoval, že ruské požadavky, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance, jsou nepřijatelné.

"Přivezli jsme jasnou zprávu: vyjadřujeme solidaritu Ukrajině i podporu její politické nezávislosti," řekl Lipavský. Kyjev si podle něj musí sám vybrat, zda se přiblíží Severoatlantické alianci a Evropské unii. "Ruské požadavky týkající se Ukrajiny nemohou být předmětem diskuse," dodal.
 
Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo tím obavy Kyjeva i Západu, že připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Moskva popírá, že má v plánu sousední zemi napadnout, a naopak tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá Rusko kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu za svého člena a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v ruské blízkosti. Západ tento požadavek odmítá.