Přípravy na ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny jsou na vrcholu, uvedl ráno generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Hlavním cílem ruských jednotek je podle něj dobytí Mariupolu, ofenziva v oblasti města Izjum a prolomení ukrajinské linie u Doněcku.
Podle ukrajinské armády Rusové dál ostřelují civilní cíle a infrastrukturu, hlásí i použití raketometů. „Na území Doněcké a Luhanské oblasti ukrajinské jednotky za posledních 24 hodin odrazily sedm nepřátelských útoků, zničily čtyři tanky, dva dělostřelecké systémy, deset obrněných jednotek a jedenáct nepřátelských vozidel," uvádí armáda.
Také podle amerického think-tanku Institute Study of War se armáda Vladimira Putina připravuje na velkou ofenzivu v oblasti Donbasu s příchodem posil přesměrovaných ze severu. Stále však bojuje se ztrátami.
Úplné stažení ruských jednotek ze severu Ukrajiny dnes potvrdilo britské ministerstvo obrany, které situaci sleduje. Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzývá občany k opatrnosti, a to i po stažení okupantů z okolí metropole. Místní, kteří dříve město opustili, požádal, aby se svým návratem vyčkali. Radnice se zatím snaží obnovit veškeré služby třímilionového města včetně plného rozsahu zdravotní péče.
Ukrajinské přístavní město Oděsa bylo v noci údajně zasaženo raketovým útokem, hlásí místní úřady. Ruské síly podle BBC úder provedly z Černého moře. Útok poškodil část infrastruktury v regionu, podrobnosti však zatím nejsou známy. „Oděsa je v tuto chvíli zcela ukrajinská, rozhodně není obsazená. Nejhorší je situace v Mariupolu. My však budeme bojovat za všechna naše města, dokud neobnovíme naši územní celistvost," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro Indian Republic Media Network.
Rusové tvrdí, že dobyli centrální Mariupol, ukrajinské síly si však stále udržují kontrolu nad kritickou částí města. Analytici nicméně předpovídají, že město se může v nadcházejících dnech zhroutit a ocitnout se zcela v rukou Ruska.
Dvě rakety dnes údajně zasáhly vlakovou stanici v Kramatorsku na východě Ukrajiny, uvedla železniční společnost. Stanice v Doněcké oblasti slouží k evakuaci civilistů z bombardovaných regionů, v době útoku se na nádraží nacházely asi čtyři tisíce lidí. Z většiny šlo o starší lidi, ženy a děti, popsal starosta města podle agentury Reuters. Na místě údajně zemřelo přes 39 lidí, dalších více než 100 utrpělo zranění, píše agentura Reuters.
Ukrajinci z útoku viní Rusy, Moskva naopak prostřednictvím státní agentury RIA Novosti obvinila ukrajinské síly. Obvinění ukrajinských úřadů označila za provokaci. „Taktické rakety Točka-U, jejichž úlomky byly nalezeny poblíž kramatorského nádraží a zveřejněny svědky, používá pouze ukrajinská armáda," napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský resort obrany. Ruské ozbrojené síly podle ní žádné útoky v Kramatorsku nepodnikly.
Nemocnice v Kramatorsku kvůli útoku aktuálně nezvládají počet zraněných, sdělil starosta Alexandr Gončarenko, kterého cituje agentura UNIAN.
Na základě fotografií a záznamů z místa se spekuluje, že na raketě, která dopadla na nádraží, mohl být nápis "za děti". Informaci však v tuto chvíli nelze ověřit.
Rusové na Ukrajině
V Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny už prakticky žádní ruští vojáci nejsou, útočníci však stále odpalují raketomety, aby rozsévali paniku a škody na civilním obyvatelstvu, prohlásil šéf regionální vlády Vitalij Kim, kterého dnes citovala agentura Ukrinform.
Šéf vojenské správy Oleksandr Vilkul ve videu zveřejněném na sociálních sítích prohlásil, že Rusové znásilňovali ženy z osvobozených vesnic v Chersonské oblasti. Jednou z obětí měla být údajně šestnáctiletá těhotná dívka, druhou osmasedmdesátiletá žena, informace však nelze ověřit nezávislými zdroji.
Guvernér Sumské oblasti Dmytro Živickij oznámil, že region je osvobozen od ruských sil, ale vojáci se aktuálně zbavují munice, kterou zanechala ruská armáda, takže jsou stále čas od času slyšet výbuchy.
Z Ukrajinou kontrolované části Doněcké a Luhanské oblasti se v očekávání nové ruské ofenzivy evakuovalo vlakem za západ země více než 170 tisíc lidí. Evakuační soupravy, jejichž provoz ve čtvrtek přerušil nálet ruského letectva, nyní opět jezdí. Informoval o tom v noci na pátek guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.
Při obléhání Černihivu ruskou armádou zemřelo asi 700 lidí, vyčíslil starosta města Vladyslav Atrošenko, kterého cituje portál Ukrajinska Pravda. Pohřešuje se dalších čtyřicet lidí, kteří jsou ale s největší pravděpodobností mrtví. Naposledy je totiž viděli poblíž ostřelovaných budov nebo aut, dodal starosta.
Ruští vojáci také podle šéfa místních úřadů Vadyma Tokara údajně zastřelili 132 civilistů v Makarivu v Kyjevské oblasti.
Zkáza Boroďanky
Situace ve městě Boroďanka u Kyjeva je podle ukrajinského prezidenta Zelenského ještě "výrazně strašnější" než v nedaleké Buči, kde podle ukrajinských a západních představitelů ruská okupační vojska spáchala masakry civilistů. Dosud v Buče ukrajinští vojáci našli 164 mrtvých. Generální prokurátorka Iryna Venediktová podle agentury Reuters uvedla, že v Boroďance, zničené během ruských náletů a okupace, se v troskách dvou domů našla těla 26 lidí.
„V tomto malém městě je více obětí než v Buči," citovala agentura AFP z videozprávy prezidenta Zelenského. „Každý zločin bude vyšetřen a každý kat bude nalezen," dodal. Ukrajinské úřady i svědci uvádějí, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Moskva to odmítá.
Boroďanka s předválečnou populací 13 tisíc lidí je nyní prohledávána po stažení Rusů, přičemž panují obavy, že po sobě invazní jednotky zanechaly velký počet civilních obětí.
Značné ztráty
Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo zhruba o 18 900 vojáků, uvedla ukrajinská armáda. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov později v rozhovoru se stanicí Sky News připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty, i když Moskva zatím potvrdila jen 1351 padlých vojáků. O růstu ztrát ukrajinských sil informovalo i ruské ministerstvo obrany. Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami nelze nezávisle ověřit.
Ukrajinský generální štáb podle agentury Ukrinform také tvrdí, že Moskva dosud ztratila mimo jiné 698 tanků, 1891 bojových obrněných vozidel, 332 dělostřeleckých systémů, 108 salvových raketometů, 55 systémů protivzdušné obrany, 150 letadel, 135 vrtulníků, 1358 vozidel, 111 bezpilotních letounů, 76 cisteren a čtyři raketová odpalovací zařízení.
Ruská armáda od začátku "zvláštní vojenské operace", jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí mimo jiné zničení 125 letadel, 93 vrtulníků, 413 bezpilotních letounů, 227 protiletadlových raketových systémů, 1987 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 218 raketometů, 866 děl a minometů. Podle agentury TASS to oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Ukrajinská strana údaje o ztrátách svých ozbrojených sil neuvádí a zdrženlivá je pokud jde o ruskou armádu i Moskva.
Ze 400 syrských bojovníků, které Rusko přivedlo na pomoc v boji s Ukrajinci, jich polovina uprchla, protože nejsou připraveni na podmínky války na Ukrajině, prohlásil podle agentury Ukrinform zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v Turecku Vasyl Bodnar. „Jsou pod neustálou dělostřeleckou palbou a tráví noci v teplotách pod nulou," doplnil. Podle něj jde o další důkaz toho, že Rusko posílá na Ukrajinu bojovat nevycvičené vojáky.