Od úterý 20. listopadu si Vilniusané mohou ve své lékárně zdarma vyzvednout tablety jodidu draselného. „Přestože je riziko nehody velmi nízké a my doufáme, že je nebude třeba využít, musíme být připraveni na všechny eventuality,“ řekl pro Baltic News Network (BNN) tajemník magistrátu Povilas Poderskis.

Stará navažská žena vyfocena ve vstupní budově do kmenového parku.
Jsme indiáni a nemůžeme volit. USA se ani nesnaží původním obyvatelům pomoci

Výstavba nových bloků elektrárny Astravets je realizována ruskou státní firmou Rosatom, financována je půjčkou z Moskvy ve výši 8,5 miliardy eur. Podle Rádia Svobodná Evropa byly sousední země Litva, Lotyšsko a Estonsko - členské země EU - velmi silně proti rozšiřování pod moskevskou taktovkou, nejen kvůli blízkosti elektrárny jejich hranicím, ale i kvůli ignoraci kontrol z Mezinárodní agentury pro atomovou energii ze strany Minsku. Všechny výtky Bělorusko odmítlo a tvrdí, že Astravets nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Byznysový web Intellinews, specializující se mj. na trhy východní Evropy, vidí za neochotou vůči nové jaderné elektrárně i obavy pobaltských zemí z rozšíření geopolitického vlivu Ruska. V původním plánu Bělorusů bylo nejenom snížit radikálně závislost země na ruském plynu, ale energii z naddimenzované kapacity elektrárny vyvážet právě svým západním sousedům.

Jenže Litva, Lotyšsko a Estonsko již oznámily, že od roku 2025 zcela oddělí své systémy od společného energetického systému ještě ze sovětské éry. Litva navíc již zakázala veškerý dovoz elektřiny z Astravetsu s odvoláním na národní bezpečnost.

O koupi ostrovů vyvolanou koronavirem je velký zájem.
Miliardáři se bojí koronaviru. Chtějí koupit i celé ostrovy