Jsou od sebe vzdálená skoro 1 200 kilometrů. Každé se nachází v jiné zemi. Přesto se v nich, ve stejný den, ve stejnou denní hodinu, odehrál velmi podobný útok. Přesně před deseti lety, 13. prosince 2011, belgický Lutych i italskou Florencii zahalil smutek. V obou městech totiž došlo ke krveprolití. V Lutychu recidivista zaútočil na lidi nakupující vánoční dárky, ve Florencii zase příznivec krajní pravice zabil trhovce pocházející z Afriky.

Původně bílý Ford Pinto, který americká policie vytáhla druhý prosincový týden roku 2021 z říčního proudu, je klíčem k více než 45 let nerozluštěné záhadě
Děsivý případ znovu ožívá. Student zmizel před 46 lety, teď voda vydala jeho vůz

Útoky spolu nijak nesouvisely. Každý měl jiný motiv, útočníci pocházeli z rozdílných názorových proudů. Kromě kruté náhody, která zařídila, že se oba odehrály téměř ve stejnou chvíli, je však spojuje ještě něco. Děs, který zanechaly v lidech, kteří přežili.

Krev na zemi

S blížícími se svátky nákupní horečka v Lutychu i Florencii stoupala. I v úterý, 13. prosince 2011, byly ulice těchto měst plné. V Lutychu lidé mířili na vyhlášené nákupní trhy, které kromě domácích lákají i desetitisíce turistů.

Také italská Florencie byla naplněná návštěvníky. Jako v každý všední den, a v předsváteční obzvlášť, to žilo zejména na místních tržištích. Nikdo z nakupujících netušil, že se za pár chvil stane svědkem či obětí krvavého útoku.

Jedno z tržišť se ve Florencii nacházelo i na náměstí Dalmazia. V ono úterý na něj dorazil také padesátiletý sympatizant krajní pravice Gianluca Casseri. „Zcela klidně vystoupil z auta, a najednou začal střílet do davu. Na místě zabil dva muže původem ze Senegalu, třetí zabil. Pak se přesunul na náměstí San Lorenzo a střelbou zranil další dva lidi, opět trhovce ze Senegalu," připomíná stanice BBC.

Několikanásobný vrah Robert Lee Yates.
Monstrum v masce hrdiny. Bývalý voják sadisticky popravoval prostitutky

Lidé na tržišti zpočátku nevěděli, co se děje. „Zaslechl jsem zvuky, o kterých jsem si pomyslel, že zní jako ohňostroj. A pak jsem se otočil, a na zemi jsem spatřil tři krvácející muže," řekl po útoku listu La Repubblica jeden ze svědků útoku.

Na místě vypukl chaos. „Lidé v panice utíkali pryč, ovšem někteří se pokusili střelce pronásledovat," nastiňuje BBC.

Teror v Lutychu

Florentskými ulicemi se rozezněly majáky jedoucích sanitek a policejních aut. V 1 200 kilometrů vzdáleném Lutychu se zatím nakupující hrnuli do obchodů a na vyhlášené vánoční trhy. Již za krátkou dobu ale měli prožít podobnou hrůzu, jako lidé na tržištích v italském městě.

Onoho rána se měl k policejnímu výslechu v Lutychu dostavit kvůli podezření ze znásilnění třiatřicetiletý Nordine Amrani. Pro policisty představoval známou firmu - tento recidivista a fanatik do zbraní už si v minulosti odseděl měsíce ve vězení mimo jiné za nedovolené ozbrojování. Jenže k výslechu nedorazil. Mířil jinam. Na náměstí Saint-Lambert v centru města. Na místo, kde v tu chvíli stovky lidí nakupovaly na trzích vánoční dárky.

Když dorazil, začalo krveprolití. „Do davu hodil několik granátů a rovněž začal střílet," připomíná list The Guardian.

Sériový vrah a pachatel desítek znásilnění Joseph Naso v roce 2013. Je odsouzen k trestu smrti, ten ale dosud nebyl vykonán.
Své vraždy detailně popisoval v deníku. Zvrácenost Šíleného Joea neznala mezí

Kolem zrovna projížděl kurýr Dimitri Degryse. „Nejdříve jsem zaslechl výbuch a pomyslel jsem si, že je asi něco špatně s mým autem. Pak vybuchl druhý granát, v tu chvíli už jsem viděl kouř a zaslechl také několik výstřelů. Krvácející lidé leželi na zemi. Zastavil jsem, abych jim pomohl. Snažili jsme se i s dalšími odnést zraněné lidi z ulice, jak nejrychleji to šlo," vyprávěl kurýr.

I Kevin Hazeur byl svědkem děsivých okamžiků. „Dav se hýbal, lidé utíkali, hlasitě brečeli. Všechno bylo strašně chaotické," vyjádřil se muž po útoku pro americkou stanici CNN.

Zdroj: Youtube

Sebevražedné útoky

Ani jeden z útočníků, ať ve Florencii či v Lutychu, neskončil v poutech. Oba zemřeli vlastní rukou týž den. Lutyšský útočník Amrani se po spotřebování granátů, které měl, zastřelil. I italský útočník Casseri zvolil stejnou smrt. Nejdříve z místa, kde zabíjel, utekl neznámo kam. „Po krátkém pátrání ho policisté našli zastřeleného v jeho autě, které zaparkoval v podzemních garážích," zmiňuje stanice BBC.

V obou městech se okamžitě rozjelo vyšetřování. Na lidi dopadl strach a požadovaly po úřadech co nejrychlejší objasnění činů. „Jde o čin osamělého zabijáka, šíleného, rasistického zabijáka," reagoval na Casseriho útok tehdejší starosta Florencie Matteo Renzi.

I pozdější vyšetřování ukázalo, že Casseri, povoláním autor sci-fi příběhů, konal na vlastní pěst. Byl dlouhodobě příznivcem krajně pravicových myšlenek, a i proto si jako terč útoku zvolil přistěhovalce z Afriky, jichž žijí ve Florencii stovky.

Dennis Rader
Svaž, muč, zabij. Vrah Rader si dal zvláštní přezdívku, policistům se vysmíval

V Belgii byla situace komplikovanější. „Nejdříve se šířily obavy, že za útok je odpovědná trojice teroristů. Policie ale rychle tuhle spekulaci vyvrátila," zmiňuje server BBC.

Byť policisté čin jistou dobu šetřili jako teroristický útok, nakonec se neprokázalo, že by měl střelec Amrani jakékoliv napojení na některou z existujících teroristických sítí. Jeho motiv zůstává neznámý. Policisté ale den po útoku zveřejnili, že ještě před střelbou Amrani ve svém bytě zavraždil pětačtyřicetiletou uklízečku ze sousedství, kterou zřejmě nalákal do bytu pod záminkou pracovní nabídky.

Bilance obou činů krvavého třináctého prosince před deseti lety byla děsivá. Ve Florencii zemřeli dva muži, v Lutychu se nakonec počet obětí vyšplhal na šest, a bylo mezi nimi i roční dítě. Oba činy ukázaly, že i jednotlivec bez napojení na teroristickou organizaci může spáchat krveprolití, a že se na něco podobného téměř nedá připravit.