Rokycany 6. okrsek

Ještě těsně před sobotní čtrnáctou hodinou zavítali do okrsku 6 v Rokycanech voliči. Martin Bezděka, který průběžně vkládal do počítače účast voličů, pomalu končil.

„V pravé poledne jsme měli 33procentní účast,“ sdělila místopředsedkyně komise Hana Pešková. „Z rovné tisícovky voličů,“ doplnil Karel Pittner. „Nikoho jsme nemuseli dopisovat, že by scházel na seznamu, protože v pátek či sobotu dovršil 18 let,“ doplnila Jana Červenková. V této volební místnosti měli také voličku, která přišla odevzdat hlas skoro s dvouhodinovým předstihem. „Jednalo se o paní o francouzských holích, která chtěla odvolit mezi prvními.

Byla však přesvědčená, že se místnosti otevírají v pátek od dvanácti. Už tu počkala, aby o své prvenství nepřišla,“ sdělila nám komise.

Kařez

Ve volební místnosti v Kařeze nás uvítala usměvavá místopředsedkyně komise Eva Bozděchová. Byla sobota, čas oběda. „Ze 461 zapsaných voličů už hlasovalo 167. Tipovali jsme, že těchto voleb se zúčastní méně lidí. Ještě je čas, i tak ale odhadujeme, že účast nepřekoná padesátiprocentní hranici,“ uvedla. Spolu se Stanislavou Čechovou a Janou Razímovou také konstatovaly, že voliči chodí průběžně. „Včera tu čekali už ve dvě odpoledne, než začneme, a dneska v osm,“ dodala Bozděchová.

„Zrovna jsme si říkaly, jak litujeme maličké obce, kde je tak padesát voličů i méně, že musí ve volební místnosti strávit také dva dny, i když mají třeba už odvoleno. Tentokrát odpadaly voličské průkazy, kromě toho lidé se tam znají, vědí, že se nikdo nepřistěhoval, takže by mohl na volebním seznamu chybět. Tohle by měla naše legislativa změnit,“ mínily členky komise.

Dodaly také, že v menších obcích se tak nehledí na to, kdo koho do kraje volil. I když lidé mají třeba odlišný názor na politiku, v obci musí sousedé držet pospolu,“ konstatovalo trio představitelek komise.

Volby Klabava

Z celkového počtu 380 lidí, kteří mají právo volit se na klabavský obecní úřad dostavil 130 lidí. Komise ve složení: Předsedkyně: Jana Pašková, zapisovatelka Renata Bernášková, členové: Hana Kalčíková, Eva Rabovská. „Lidé už čekali v pátek přesně ve dvě hodiny, hned jak jsme volební místnost otevřeli“, řekla Hana Kalčíková. „Občerstvení jsme si připravovali sami“,řekla Renata Bernášková. Nejmladší voličkou byla v Klabavě devatenáctiletá Tereza Sladkovská a nejstarší voličkou byla Květoslava Říhová, které je šestaosmdesát let.

V okrese je celkem 102 volebních okrsků, jen v samotných Rokycanech je jich 12. Žádný okrsek oproti minule nepřibyl ani neubyl.

Rokycany 1. okrsek

Čtrnáctá hodina v pátek otevřela dveře volebních místností. Symbolicky jsme si v Rokycanech vybrali okrsek s číslem 1 a zjišťovali situaci půl hodiny po zahájení voleb. „Máme zapsáno 1178 voličů a zatím svůj hlas přišlo kandidátům dát 44 lidí, což je asi 3,5 procenta,“ sdělily Hana Mašková a Hana Strejcová – předsedkyně okrsku se zapisovatelkou.

Hned zkraje voleb jsme se také setkali s vstřícností lidí sdělit své rozhodnutí. Václav Berka uvedl: „K volbám jdu pokaždé, považuji to za svou povinnost. Teď jsem volil sociální demokraty, jsou pro nás důchodce přijatelní.“ „Zvláště docentka Emmerová pro nás udělala hodně,“ dodala jeho manželka Jana. Kandidáty stejné strany vybrala i Alena Matějková. „Vidím v nich snad lepší naději pro zdravotnictví. Tedy doufám, že se to zlepší. Jinak už nevím, koho volit,“ konstatovala.

Vlasta Kutilová váhala, jestli povědět komu dala hlas. Nakonec aspoň prozradila, že rozhodujícím hlediskem pro ni byla také situace ve zdravotnictví. Anna Cinkeová vybírala z kandidátky ODS. „Já jsem stará odesačka, dva z kandidátů znám osobně, ty jsem zaškrtla hned, a dva jsem k nim dovybrala,“ sdělila. Cestou jsme potkali Miroslava Jedličku: „Dám hlas ODS. Přes všechno si pořád myslím, že to dělají nejlépe a Miroslava Jaroše i další lidi z kandidátky znám osobně.“

Naproti tomu Ivana Loukotová uvedla, že svoji volbu ještě stále zvažuje. „Zrovna jsem znova prohlížela lístky a stále váhám. Vím ale určitě, že ta parlamentní strana, které jsem ho dala minule, už ho ode mne nedostane."

Zájem lidí zúčastnit se voleb byl podle komise okrsku 1 hned na počátku značný. „Čekali tu už předem a měli jsme zahájení docela slavnostní, zúčastnil se ho i starosta města se svým zástupcem,“ doplnila Mašková.

Volby Mirošov

Čtyři volební okrsky je rozdělen Mirošov. "Že by byl v místnostech nával, to se říci nedá," posteskl si starosta Vlastimil Sýkora, objíždějící po 19. hodině komise. Horkou chvlku zažil už při startu tohoto aktu, neboť energetici hodlali kvůli opravě vypnout elektrickou energii ve městě až do šestnácti hodin. "Prvních třicet minut jsme využili agregáty, pak už elektrika šla," dodal Sýkora.

V Domově Harmonie se hned v pátek odpoledne vypravili s urnou za devatenácti ležícími obyvateli. Na lůžko je připoutána i 101letá Anastázie Plesková, která si nenechala volby ujít! "Z bezmála dvou set zapsaných jich odevzdalo hlas osmdesát," hlásil předseda komise Tomáš Rousek před dvacátou hodinou. Jeho kolegyni Vlastě Špachmanové nevadilo, že neuvidí pokračování seriálu Nemocnice na kraji města. "Raději bych stejně sledovala Menzelův film Obsluhoval jsem anglického krále," posteskla si.

Volby do zastupitelstev krajů konané dne 5. - 6.11.2004

Voliči v sezn. 449 374

Vydané obálky 140 814

Vol. účast v % 31,34

Odevzd. obálky 140 641

Platné hlasy 138 504

% plat. hlasů 98.48

Kód - Název strany - Platné hlasy v %
8 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 7.23
14 Unie svobody-Demokratická unie 1.61
19 NEZÁVISLÍ 2.52
22 Str.zel.a Str.pro otevř.spol. 2.67
26 Občanská demokratická strana 41.29
34 Pravý Blok 0.22
36 Česká str.sociálně demokrat. 14.92
39 Evropští demokraté 1.66
41 SNK sdružení nezávislých 5.19
44 Masarykova demokratická strana 0.33
46 Děl.str.-za snížení posl.platů 0.83
48 Váš hlas … pro zdravotnictví 1.38
50 Konzervativní strana 0.08
52 Národní sjednocení 0.10
54 Komunistická str.Čech a Moravy 19.90