Patnáctého listopadu přijedou opět do okresního města slavit svůj Veterans´ Day američtí účastníci světových bojů, dislokovaní v Evropě. Konkrétně v německém Vilsecku. Letošní setkání bude mít ale daleko slavnostnější průběh. Je totiž jubilejní.

Rokycany si američtí veteráni z Vilsecku vybrali pro své setkání už po dvacáté. „Je to opravdu unikátní událost, co do rozsahu a pravidelnosti nemá, pokud víme, v republice obdoby,“ uvedl mluvčí rokycanské radnice Jan Engler. Vzhledem ke dvacetinám letos vedle veteránů přijedou i aktivní příslušníci armády USA. Do Rokycan ale zamíří také příslušníci Armády ČR. Krajské vojenské velitelství v Plzni při této příležitosti předá ocenění našim účastníkům bojů v Afghánistánu.

Dění předznamená ale už sobota, na 10. hodinu je naplánované pokládání květin u památníku v Borku na demarkační linii. Osmnáctá hodina v sokolovně zahájí banket ke Dni veteránů a předávat se budou ocenění.

Hlavním oslavám však bude patřit neděle. V 9 hodin se uskuteční v kostele Panny Marie Sněžné mše a svěcení praporů, v 10.30 projde městem slavnostní průvod a v 10.45 by měly začít oficiální oslavy na Masarykově náměstí. Po pokládání věnců, státních hymnách a proslovech dojde na ocenění vybraných českých a amerických veteránů.

Kromě toho se diváci mohou těšit na historickou techniku, kterou představí klub Vojenského muzea na demarkační linii Rokycany a Military Car Club Plzeň. Vystoupení rovněž připravil J.R.O.T.C. Vilseck, což jsou americké kadetky, zahraje hudba 35. pěšího pochodového pluku a představí se i vojenské posádky AČR Klatovy a Jince se současnou vojenskou technikou.