Na radnici už dorazilo písemné oznámení, které má počínaje nadcházející sobotou, tedy v dne oslav, zlegalizovat víkendové srocování ve městě. Podle pisatele se chystá demonstrace na podporu mezilidské tolerance. Některé signály ale naznačují, že za vším stojí anarchisté.

„To ale není v dopise uvedeno,“ podotkl starosta Jan Baloun a dodal: „Každopádně záměr zčásti koliduje s termíny už připravovaných akcí, takže jsme vyzvali oznamovatele k přepracování plánu.“ „Navzdory ohlášení nikde není řečeno, že se zrovna teď bude něco dít,“ reagoval na situaci místostarosta Jaroslav Mráz. Radnice ohlášení bere za pokus o jakousi rezervaci, aby bylo možné přijít kdykoli. „Vše naznačuje, že by se o tomto víkendu nic semlít nemělo,“ konstatovala místostarostka Marie Hlávková. „Možná je hlavním cílem jen pokažení nálady oslav,“ říká.

Ve čtvrtek se kvůli bezpečnostním opatřením při víkendové zábavě sešlo vedení policie a města. „Policisté se zejména zaměří na dodržování veřejného pořádku. V případě, že dojde k protiprávnímu jednání, jsou připraveni hned jednat,“ uvedla mluvčí okresního ředitelství Jana Tomková. V sobotu a neděli se také bude ve větší míře kontrolovat podávání alkoholu mladistvým.

Zprávy o možných demonstracích pronikly na veřejnost a někteří obyvatelé mají obavy. „Vůbec se mi syna nechce pustit na ohňostroj. Chtěl vyrazit s kamarády poprvé sám. Jestli na něj půjde, tak leda s námi – rodiči,“ sdělila třeba Dana Tytlová.

„Z doslechu vím, že by demonstrace proběhnout měla,“ uvedl kněz David Dudáš. Nic konkrétního podle něj ale romská komunita neví a nehodlá nic podnikat. „Je to všechno plně v rukou samosprávy a policie,“ míní.