Jedna z nejoblíbenějších turistických lokalit, letovisko Sousse, se stalo v pátek odpoledne terčem teroristického útoku. Ozbrojený útočník zde na pláži bez milosti popravil sedmatřicet turistů. Dalších šestatřicet zranil. Policie jej za pár hodin zneškodnila. Strach a obavy ale stále panují. Lidé se bojí do letoviska jet na dovolenou a dokonce zvažují výměnu zájezdu. Do Tunisu, nedaleko místa útoků, vyrazila v pondělí i Aneta Kocová z Kornatic.

„Když jsem se tu zprávu dozvěděla, dostala jsem strach. Hlavou se mi honila myšlenka, co když se to stane i v našem letovisku," svěřila se z Tunisu Aneta. „Co když na nás také někdo zaútočí. Tak nějak mne vlastně uklidnila zpráva, že útočníka policisté zabili a že nasadí více hlídek. Také jsme nejeli přímo do Sousse a to na klidu také trochu přidalo," konstatovala. „V pondělí jsem obavy měla, co nás tam čeká. Přítel mě uklidňoval, že nemusím mít strach, že se na dovolenou těšíme, a tak jsme věřili a doufali, že vše bude v pořádku," uvedla. „Při příletu do Tunisu jsem nepoznala, co se tu před pár dny stalo. Uvědomila jsem si to, až když jsme cestou do hotelu míjeli spoustu policejních hlídek a vojáků. Všimla jsem si i ukazatele na letovisko Sousse. Vybavily se mi zprá- vy z televize a další hrozné věci, které se tady jen tři dny předtím, než jsme dorazili, sta- ly. U našeho hotelu je zvýšený počet stráží a hlídky. Cítím se zde v bezpečí. Hotel je moc hezky vybavený, příjemný a ochotný personál a je tady dobře," pokračovala Kocová.

O tom, že by vlastně ani do Tunisu jet nechtěli a hodlali s přítelem vyměnit lokalitu, také přemýšleli. „Před naším odletem do Tuniska mířila čtyři letadla Čechů, což nás uklidnilo. Zájezd jsme měnit ale nechtěli. Nejsme přece jen přímo v místě. Kdybychom jeli tam, kde se to stalo, určitě bychom dovolenou vyměnili. Jsme kousek od Sousse a rozhodně se tam podívat ani nechceme, i když je to vyhlášené letovisko. Zvažujeme, zda vůbec pojedeme na nějaký výlet," dodala. „Vše probereme s naší delegátkou a v současné době se pouze zdržujeme v hotelovém komplexu. Jisté obavy zde stále jsou," uzavřela Kocová.

Podle informací z cestovních kanceláří Češi velké obavy nemají. Zájezdy mění jen málokdo. Většinou se jedná o výměnu lokalit. Klienti většinou čekají, že se situace v Tunisku uklidní.