Výsledkem je stejnojmenná výstava, tedy Člověčenství, která byla v úterý zahájená v galerii Fouyer.

„Galerie pro zahájení letní sezóny vsadila na mládí a záměr vyšel. Do výtvarna přetavené poselství námětů je velice silné,“ hodnotil za organizátory Petr Kůs.

Účastníci vernisáže se ale mohli seznámit i se slovní podobou krátkých úvah mladých výtvarníků. Zamýšleli se nad přirozeností člověka, jejími podobami a vztahy k okolí. Uvědoměním si sama sebe, lidí a lidstva ve spojitosti s přírodou. Pracovali s pojmy etika a morálka, ale i nedokonalost, obyčejnost a pomíjivost. Jakožto motta k dílům vše shrnula Anička Skalová.

Fouyer zdobí na padesát studentských výtvarných prací. Příkladem svým svěřencům šla sama učitelka Audesová. Nejen tím, jak lze námět uchopit, ale ukázala, kam až ho lze výtvarně dovést. „Autorská účast renomované výtvarnice Jany Audesové byla od počátku garancí zajímavé podívané. Jelikož zvolené téma v sobě skrývalo spoustu možností na popasování se s ním, byla jsem i hodně zvědavá, jak obstáli mladí. Výsledek mě překvapil hloubkou zvolených námětů i výtvarnou vyspělostí řady děl,“ hodnotila návštěvnice Jana Pospíšilová „Umí se na svět dívat a přemýšlet,“ doplnila, „tahle výstava určitě stojí za vidění.“

Skupina říkající si Mrk mrk s Janou Audesovou nabídla divákům malby, kresby, koláže a kombinované techniky, ale také keramiku a fotografie. Nebyli jsme jediní, koho zajímalo, jak k názvu dospěli. „Mrk je taková náhoda. Mrk vesele, s lehkostí. Mrk jen tak pro radost,“ zaznělo na vysvětlenou. „Zůstaňme lidmi se svým člověčenstvím, lidmi se širokým srdcem, laskavostí, se svou pravdou,“ přidali studenti poselství.