Seniorka žijící v Břasích si minulý týden domů pustila zloděje. Jedna z trojice podvodnic, které přišly požádat o pomoc, se zcela nepozorovaně dostala dovnitř. Až po jejich odchodu zjistila, že jí chybí deset tisíc korun.
Přehnaná důvěra se šestaosmdesátileté ženě vymstila. Ve čtvrtek čtvrtého srpna k ní zavítala nezvaná návštěva, jež měla evidentně nekalé úmysly. „Pachatelky žádaly poškozenou o natočení vody do plastové láhve. Ochotná paní jim vyhověla a šla vodu do domu natočit,“ sdělila podrobnosti policejní mluvčí Jana Tomková. To byl právě vhodný okamžik pro zlodějky. Dvě zůstaly venku, zatímco jedna se nenápadně vkradla do objektu. „Využila neopatrnosti a z pokoje odcizila deset tisíc korun,“ dodala Tomková.
S návštěvou se tedy seniorka rozloučila a nechala ženy v klidu odejít. To, že byla okradená, zjistila až po telefonátu s příbuznými, kterým uvedenou situaci vylíčila. Případ nyní řeší radničtí ochránci zákona, kteří jej kvalifikovali jako krádež a porušování domovní smlouvy.
Právě lidé ve starším věku jsou pro nenechavce perfektním terčem. „Jsou v naší populaci totiž důvěřivější i ochotnější pomoci a mnohdy přivítají kontakt a rozhovor s někým, kdo se jim věnuje,“ upozornila Tomková. Podobných případů eviduje policie mnoho. Je velice důležité dodržovat základní pravidla, která mohou občany před zloději uchránit. „Podstatné je se zamknout, zajistit i při krátkodobém odchodu nejenom dveře domů, ale také dvířka nebo vrata oplocení pozemků. Klíčové je rovněž nepodlehnout zvýšenému nátlaku cizích osob a na výhodné nabídky nereagovat,“ varuje Tomková.
Pokud už se osoba obětí trestného činu stane, při pátrání po pachateli je nápomocná každá informace: „Zejména o pohlaví podezřelého, přibližném věku a výšce, účesu, barvě vlasů, způsobu řeči, fyzických zvláštnostech, popisu oblečení a zjevných markantech (tetování aj.). U vozidel je dobré si zaznamenat registrační značku, typ vozu nebo jeho barvu,“ uzavřela Tomková.