Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Badatelé se věnují železářství na Rokycansku

Rokycany - Vědecká konference přivítala nejen české zájemce. Dorazili také cizinci.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Konferenci svými příspěvky zahajovali Jan Hučka a Jaroslav Tuček. Oba hovořili hlavně o historii kovovýroby. Foto: Deník/ K. Mrázová

Sál rokycanského muzea19. říjnauvítal vědce, odborníky a zájemce o železářství na Rokycansku. Dvoudenní konference s názvem Tradice a současnost železářské výroby se konala už pošesté a neunikla naší pozornosti.

Téma konference, stejně jako celé její zaměření, je poměrně netradiční. Tomu odpovídala i účast zájemců o danou problematiku. „Z původních čtyřiceti přihlášených, nedorazili úplně všichni. Někteří přijedou až zítra, jiní svou účast odřekli“, vysvětluje jedna ze spoluorganizátorek.

Zahájení konference se neslo v přátelském duchu. Po krátkém úvodu, který pronesla ředitelka Muzea, Miroslava Šandová, následovaly jednotlivé příspěvky.

První z přednášejících byl Jan Hučka, který ostatní především seznámil s historií Rokycan a jejich průmyslovým rázem. Hovořil o vzniku kovovýroby v Rokycanech, o časem, ve kterých se oboru nedařilo. Zmínil i období průmyslového rozkvětu a příspěvek uzavřel krátkým shrnutím a pohledem do současnosti.

O přednesení svých badatelských poznatků a sbírek tentokrát projevili zájem nejen čeští vědci. Mezi přítomnými byli například odborníci ze Slovenska, Rakouska nebo Ruska. Právě díky mezinárodní účasti mohli být posluchači značně obohaceni .

Program ovšem není pouze teoretického rázu, jehož nedílnou součástí je také diskuze.
Účastníky konference totiž čeká druhá, neméně zajímavá část. Zájemci se už zítra vydají na odbornou exkurzi do závodu Zbirovia Zbiroh a zámku Hořovice.

Autor: Klára Mrázová

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

1. B. ZŠ ulice Míru
5

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Osmdesátiletý senior nesměl řídit. Dojel do hospody

Rokycany – Rokycanští policisté prověřují od pondělí jednání motoristy, který usedl za volat, aniž by směl řídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení