VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Badatelky mapují postup Rudé armády

Rokycansko - V Břasích uvítali na sklonku týdne nevšední návštěvu. Tři ženy z Moskvy, které si daly za cíl zmapovat postup 25. tankového pluku v závěru II. světové války. Seskupení se výraznou měrou podílelo na osvobození západních Čech.

11.8.2014
SDÍLEJ:

ŠÉF MUZEA NA DEMARKAČNÍ LINII František Koch přivítal o víkendu v unikátním areálu na okraji Rokycan badatelky z Ruska. Především Galinu semšovovou )vpravo), kterou doprovázely Natalia Chlistovová i Taťána Kaširinová.Foto: Deník/Václav Havránek

„Už loni se ozvala Galina Semšovová. Neuvěřitelně aktivní dáma, která je v kontaktu s odborníkem na válečné období Jaroslavem Kulhánkem ze Stupna," uvedla pracovnice úřadu Vladimíra Gregorová. Badatelky z Ruska měly o aktivitách pluku v Břasích a okolí minimum poznatků, takže sem zamířily na dvoudenní pobyt. Demarkační linie nebyla stanovena jen kolem Rokycan. Také na Radnicku měly armády USA a tehdejšího Sovětského svazu vymezená území. Na kopci ve Vranovicích bylo založeno dřevěné vojenské městečko, kde pluk pobýval až do listopadu 1945. „U pomníku obou mocností jsme se s našimi hosty zastavili a uctili památku padlých," zdůraznil starosta Břas František Bláha. Následovaly přesuny do Darové (přívoz, golfový areál) i do okresního města. Zde byl průvodcem nepovolanějším šéf muzea na okraji Rokycan František Koch.

Semšovová založila v Moskvě Muzeum vojenské slávy 25. tankového pluku už v roce 1985. Nyní ho spravuje škola a každoročně se zde odehrávají oslavy válečných veteránů. Dnes už se scházejí spíše jejich jejich děti a vnuci, protože vysloužilců ubývá.

Autor: Václav Havránek

11.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení