Návštěvníkům to však nevadilo, brali déšť jako zpestřující prvek. „Aspoň to pěkně od kol stříká. A myslím, že si účastníci v obrněncích více vyhrají,“ řekl Deníku dvanáctiletý Matouš Pernický z Příbrami.
Tomu se ještě zalíbily dynamické ukázky tanku T-72M4 a vozidla pěchoty BVP – 2. „Když ale za jízdy tank vystřelil, tak jsem se i docela leknul,“ popsal s údivem Matouš v maskáčích.
Nejpůsobivějšími byly skutečně dynamické ukázky. Pořadatelé jich připravily několik. Jednou z nich byla eliminace, obsazení a následná likvidace předsunuté (podle kostýmů nejspíše afghánské) základny. Povstalci bojovali se samopaly a v záloze měli i tanky. To však české jednotky nezaskočilo a nasadily do boje proti lstivým nepřátelům tanky T – 72, vozidla bojové pěchoty, Land Rover Defender Kajman a moderní obrněný transportér Pandur. Pozemní síly pak doplnily dva bojové vrtulníky. Nepřátelské pozice pak Češi vyčistili do posledního muže. Mimochodem, vozovou techniku využívá armáda pro plnění operačního úkolu Provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v afghánské provincii Lógar.
Moderní česká armáda se však neprezentovala jen výše zmíněnou ukázkou. Divácky velmi atraktivní byla ukázka vrtulníku W3A Sokol se zavěšeným vodním vakem. Armádní hasiči totiž plnili vak jen pár desítek metrů od řady diváků. Helikoptéra pak leckomu rozčísla pěšinku a otočila mokrý deštník… Vodu z nádrže pak zvrhla do nedalekého houští.
Vojenská policie se prezentovala ukázkou Pohotovostního oddělení. To osvobozovalo zajatého vojáka. Nechyběla střelba, akční muži se samopaly, dýmovnice a zásahová vozidla. Podívanou pak opět doplnil vrtulník Sokol, který transportoval jednoho ze zraněných policistů.
A jak se před novináři zmínil velitel Generálního štábu Vlastimil Picek, česká armáda jednoduše předvedla to nejlepší, co má.
Je programovou tradicí předvést i ukázky historické, respektive z první a druhé světové války.
První světová válka byla demonstrována ukázkou z činnosti Československé legie v Itálii v roce 1918. Nejen tady šli pořadatelé do detailu. Vozy i kostýmy přesně odpovídaly době.
V případě druhé světové války pořadatelé vsadili na boje sovětské a americké armády proti nacistické obrněné jednotce. Ta mimochodem disponovala několika obrněnými vozy Hackel, motorkami a tankem Tiger. Američané pak bojovali za pomoci Halftrucků, tanků a samozřejmě několika dalších, zejména obrněných vozů. Sověti se do boje vypravili s tanky T-34. Jak jinak, než s údernými hesly a nezbytnou rudou vlajkou se srpem a kladivem.
Ani v jednom případě nebyli diváci ošizeni o autentické rozkazy v dané řeči, výstřely snad ze všech hlavní, které v tu chvíli na místě byly a mrtvých a zraněných. Jen ta krev nestříkala.
„Bahna nejsou pořádána samoúčelně. Kdybychom to tak chtěli udělat, tak se tady zavřeme, nikoho sem nepustíme a cvičíme. Ale my chceme, aby občané viděli, že jejich peníze nejsou vyhazovány jen tak. Ale každá hodina, každý den, který vojáci stráví ve vojenském prostoru, bereme jako výcvik. Každá vojákova činnost je prostě považováno jako výcvik. Já si myslím, že mohou být občané klidní, jejich peníze jsou zužitkovány kvalitně,“ uzavřel velitel Společných sil Hynek Blaško.
Technika, které sjela nebo vyletěla z prostoru, byla návštěvníkům Bahen přístupná. Mnoho lidí pak obdivovalo vrtulníky Mi 35 a Mi 171Š, obrněné transportéry Pandur, Dingo, Iveco, Land Rover Defender 130 Kajman, Tatry 815 s různými nástavbami, radiolokátor Věra, průzkumný a pozorovací komplet Sněžka nebo meteorologickou stanici Oblak. Na Bahna zavítaly i armády Polska a Rakouska.