Přímo Barevného, protože tak si ho pojmenovali a označení vyjádřili i svým oděním. Zatímco v úterý přišli do školy bílí, včera byli kluci a děvčata ve žlutém, dnešek patří červené a pátek zelené.

Žlutý včerejšek byl ale ještě ve znamení výletu do pravěku. Seděli ztichle v sousedství obří makety mamuta či stejný respekt budícího šavlozubého tygra. Dozvěděli se o Věstonické venuši a poznali různé podrobnosti ze života pravěkých lidí. Na exkurzi je vzala Šárka Dvořáková a exponáty vznikly ve spolupráci s brněnským muzeem. „Ze zkušenosti učitelky vím, že co děti nevidí zblízka, co si nemohou přímo osahat, to hned zapomenou. Proto jsme vsadili vedle povídání hlavně na modely," uvedla v rychlosti mezi střídáním tříd.

„Líbilo se mi, že jsme si třeba mohli vyzkoušet, jak pravěcí lidé chodili obutí," konstatoval Filip Bozděch ze 3. B poté, co rozšněroval řemínky přidržující mu na nohách kožešiny. „Úžasný byl ten mamut. Zaujalo mě, jak dlouhou měl srst," podotkla spolužačka Markéta Nováková. „Mně se ještě víc asi líbil šavlozubý tygr. To byla pořádná kočkovitá šelma," nechal se slyšet Ondřej Křepelka. Další děti se zase shlukly kolem kamenného ´mlýnku´ a pustily se do výroby mouky z prosa. Že by jí na placku musely semílat asi hodinu, se jim ale příliš nezamlouvalo. Zájmu se těšily i keramické zásobnice na potravu a velkou pozornost budil sedminásobně zvětšený model Věstonické venuše. I když k dispozici byl odlitek zhotovený podle originálu z pálené hlíny, větší maketa zaujala spíše. „Na její zadní straně byl dobře vidět otisk prstu. Přednášející nám řekla, že patří asi desetiletému dítěti," informoval Alan Pepič. To, že malá figurka je národním pokladem, mnohé překvapilo, ale když se dozvěděli její stáří a cenu, odhadovanou na 40 milionů dolarů, pojali k ní rázem úctu.