„Do páteční půl druhé ráno jsme byli na radnici, protože Klabava v Hrádku stoupla na rozmezí druhého povodňového stupně. Zvažovali jsme proto svolání okresní povodňové komise. Procházeli jsme území a pokud jde o samotné Rokycany, vybřežení vody nejvíc hrozilo kolem Litohlavského mostu,“ sdělil starosta okres- ního města Václav Kočí.

„Ve Strašicích údaje v limnigrafické stanici poblíž koupaliště přesáhly také první stupeň povodňové aktivity. Nakonec jsme ale větší problém měli s přívalovými dešti útočícími na Strašice ze severu. Kanalizace příděl nepobírala, zejména v části Dvůr a Kout pak voda zatopila sklepy. Kvůli ucpání kanalizačních vpustí splavenými nečistotami se hnala i po komunikacích. Problémy byly ale i jinde, protože menší toky takový spad nepobíraly,“ informoval starosta Jiří Hahner. Nejhorší chvíle občané zažívali kolem šestnácté hodiny a potom znova večer. „Hasičům jsme po 22. hodině vyhlašovali poplach kvůli sklepům,“ dodal Hahner.

Do Třebnušky vyjížděli po 21. hodině zbirožští hasiči likvidovat padlý strom.

„Horší je, že došlo k výpadku elektřiny a postihlo to i Základní a Mateřskou školu Zbiroh,“ upozornil tajemník města Pavel Vlček. „Zatopené máme zahrádky a louky hlavně v Zámostí. V dané situaci bylo štěstí, že kvůli předchozímu suchu měly rybníky rezervu, to nás uchránilo před jejich přelitím,“ doplnil.

Přívoz v Darové si včera prohlédl starosta Břas Miroslav Kroc. „Vody v Berounce viditelně přibylo, ale není to nijak dramatické. Zařízení je v chodu, a to denně od pěti do dvaceti hodin. Prodloužení provozní doby způsobilo uzavření Dolanského mostu,“ sdělil.

Už ze středy na čtvrtek, kdy deště začínaly, měli noční pohotovost zvíkovečtí hasiči. „Odstraňovali jsme padlý strom ve směru ze Zvíkovce na Podmokly. V pátek kolem osmé pak další,“ informoval místostarosta a zároveň člen SDH Jakub Tjutčev.