Jeden z bobrů způsobil dopravní nehodu a místní řidič přišel o spojler, když mu zvíře vběhlo pod auto. Smrti hlodavce Vranovičtí nelitují, naopak se chtějí zbavit i ostatních. Požádali odbor životního prostředí krajského úřadu o povolení k odstřelu.

Hladinu spodní vody jasně ukazuje Vranovické jezero, protože je bez přítoku a je podpovrchově propojeno se sousedním kyzovým jezírkem na Díreckém potoce. „Zvedla se o metr! V chatové oblasti u jezera spodní voda vyplavila septiky, takže bobři způsobili například i kontaminaci vody. Také ohrožují turisty. V roce 2013 udělala obec Břasy naučnou stezku a jezírka jsou součástí trasy. Ale v okolí je teď veliké množství pokácených a nahlodaných stromů,“ líčí další problémy vranovický zastupitel, místostarosta Břas Petr Kuncl.

Podle Pavla Moulise z rokycanské záchranné stanice živočichů se bobři vracejí do naší přírody v posledních asi dvaceti letech a rozšířili se téměř po celém Rokycansku. Už léta žijí například v Hrádku nebo u Klabavy. Jestli je jejich návrat do přírody žádoucí nebo ne, záleží na tom, kde se zabydlí. V těsném sousedství lidí je jejich přítomnost problematická a Vranovice jsou toho názorným příkladem.