Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o nemocnici není záležitostí politických stran

Rokycany - Senátor Luděk Sefzig apeloval na účastníky schůzky, aby byli při snaze o udržení některých oddělení jednotní.

21.11.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Agel

Příští rok by měl být pro nemocnice ještě v klidu. Potom se ocitnou v nejistotě. Zdravotní pojišťovny vypoví smlouvy na poskytované výkony a podle Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje nikdo neví, co s kým opět podepíší. Ovšem v případě nemocnice ve Stodě a Rokycanech už teď zaznělo, že se uvažuje o rušení gynekologicko - porodnického a dětského oddělení. Dojít k tomu má v rámci restrukturalizace a redukce lůžek.

V případě rokycanské nemocnice by tak drastickým omezením došlo nejen k narušení základní zdravotní péče na Rokycansku, ale i ve třech dalších okresech - přilehlých částech Plzně - severu, Plzně - Jihu a Příbramska. „Nasávací oblast, odkud pacienti do rokycanské nemocnice přicházejí, čítá zhruba šedesát tisíc obyvatel,” vysvětloval při schůzce v Trianě starosta Rokycan Vladimír Šmolík. Čelit plánům na uvažovanou redukci zdravotní péče se proto spolu s krajem rozhodli i zastupitelé města a přizvali na středeční jednání představitele dalších obcí. Záměrem bylo vytvořit protiváhu snahám pojišťoven. „Starost jejich zástupců o plátce není dobrá,” mínili přítomní,” pokud se dostup- nost zdravotní péče pro regionální pacienty tak zhorší.”

„Uvažovaným okleštěním se Plzeňský kraj v rámci republiky stane výjimečným. Počet okresů, kde nebude poskytovaná akutní zdravotní péče, se zvýší na čtyři. Rychle dosažitelná by pak byla jen ve dvou a potom v Plzni - městě,” konstatoval ředitel Zdravotnického holdingu Plzeň Jiří Fojtík. Dodal také, že za zrušené nemocnice kraje by péče spočinula zejména na fakultní nemocnici. Poskytovat by tak měla péči zhruba pro 420 tisíc lidí, což nemá v České republice obdobu. Fojtík rovněž informoval, že testování poskytované péče ukázalo rokycanskou nemocnici v dobrém světle.

„Nechceme si hrát na kliniku, ale provoz čtyř oddělení zajišťujících akutní zdravotní péči považujeme v regionu za potřebný,” konstatovala ředitelka Hana Perková. „Mezi pediatrickým a gynekologicko - porodnickým oddělením je úzká návaznost,” pokračovala. „Dětí je méně a počet rodících se dále klesá, začíná tedy boj nemocnic o porody,” objasňovala další souvislosti Perková. Navíc prozradila, že v sázce jsou nejen zmíněná dvě oddělení, ale také omezení péče chirurgické části zdravotnického zařízení.

„Starší lidé se rušení nemocnice obávají ještě více, než ti v produktivním věku. Nejvíc tu ale jde o dojezdovou vzdálenost,” upozorňovala Eva Slatkovská. „Nechceme, aby se kvůli tomu muselo rodit v sanitách, nebo aby v nich lidé dokonce zbytečně cestou umírali,” namítal Stanislav Suda. Připojili se i další, například Lukáš Fišer z Holoubkova. Byl ovšem i názoru, že je rovněž třeba důkladně připravit finanční rozvahu a také protiargumenty námitkám pojišťoven, což bude věcí odborníků.

„Nemocnici budu podporovat. Vzešel jsem totiž 
z ní,” uvedl doktor Ivan Borek. Neodpustil si ale připomínku, že i lékaři na odděleních by se měli za své pracoviště vzít. Upozornil také, že nemocnice
v okrese si na sebe plně vydělat nemůže a položil otázku zda - a do jaké míry - by se obce byly ochotné na chodu sponzorsky podílet.

Lékař, a teď už spíše politik-senátor, Luděk Sefzig apeloval, aby společný postup za zachování nemocnice se nevedl po stranické linii, jak mu to připadá, ale aby šlo
o jednotnou podporu napříč celým spektrem. „Tak to město i míní. Teď jsme chtěli udělat jen první krok. Zjistit, zda je zájem nemocnici podpořit a pak jednat dál,” uvedla místostarostka Marie Hlávková. V závěru rokování bylo přijaté prohlášení, že o zachování nemocnice zájem je a že přítomní budou podporovat úsilí kraje 
o její záchranu.

Autor: Božena Šopejstalová

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Špejbl’s Helprs se vrátili do Starých lázní

AC/DC Špejbls Helprs zamíří v sobotu večer do Volduch

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Rokycany byly v Tachově bez nároku

Rokycany – Vedoucí tým krajského přeboru nedal šanci exdiviznímu FC a navýšil už tak suverénní náskok.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení