Na středu je přitom svolané veliké jednání, které má zhodnotit výsledek oprav a vynést verdikt o napouštění.

„Pozvali jsme zástupce institucí – agentury ochrany přírody, technicko – bezpečnostního dohledu nad vodním dílem, samozřejmě města a dalších – aby se vyjádřili k dokončené stavbě,“ sdělil Jiří Hlad z odboru rozvoje města.

Na pořad debaty by se mimo jiné měly dostat i podněty občanů. Při posledním z kontrolních dnů, pořádaných kvůli odbahnění rybníka, zazněly připomínky ke vzrostlým stromům ponechaným v rozlivové ploše a také k haldám zeminy, které už z dřívějška zůstaly v oblasti náhonu. „Situaci jsme řešili, přes odbor životního prostředí jsem podal žádost o povolení kácet v zóně přítoku a ubyla i zemina. Teď už velké změny nečekám,“ míní Hlad.

Průběh posledního jednání by tedy měl být klidný. S napouštěním však příroda lidi trochu předstihla. Rybník pochytal skoro všechnu vodu z tání, která oblastí proudila.

„Určitě uchránil Rokycanské obav ze záplav,“ odhaduje za Borecké Václav Vaník. „Teď je skoro plný, do přepadů chybí tak deset čísel, a plochu už objevily i kachny. Velké olše, které by se určitě zřítily, jsou z přítoku pryč,“ hodnotil. S tím, že rybník už zase slouží svému účelu, byla spokojená i Tereza Kostková. Trochu problém, jako i další místní, vidí jen v nečistotách, které se splavily k hrázi.

„Myslím, že půjdou odstranit a že rybník vypouštět a znovu napouštět nebudeme. Více ukáže středeční schůzka,“ uvedla místostarostka Marie Hlávková.