VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plynulý přechod z výstavby hráze na odbahnění Boreckého rybníka se nekoná

ROKYCANY - Rekonstrukce hráze Boreckého potoka, prasklé během velké povodně roku 2002, se blíží ke konci. „Stavebně bude hotová určitě do konce září,“ je přesvědčená místostarostka Marie Hlávková. „Jinak má být dílo předané do konce října,“ dodala.

20.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

„I středeční kontrolní den nasvědčuje dodržení termínů, ačkoli práce na nové části hráze musely být kvůli neúnosnému podloží skoro na tři měsíce přerušeny. Dělalo se zatím na opěrných zídkách a podobně,“ uvedl pracovník odboru rozvoje města Jiří Hlad. Založení hráze bylo oproti původnímu projektu třeba vyřešit trochu jinak. Kvůli složitému podloží se mírně upravoval i sklon hráze. „Přes větší zdržení byl na žádost zhotovitele ale termín dokončení nakonec posunut jen o dva měsíce,“ doplnil Hlad.

Celá stavba hráze je financovaná z dotace. Rozpočet se blíží dvanácti milionům. Jen výměnu nového osvětlení za staré, které se stavbou zničilo, uhradí město. „V sousedství rybníka jsme při jednom kopání v zemi nechali položit také vodovodní a kanalizační trubky. Je to příprava na akci, která se v Borku bude dělat,“ uvedla místostarostka Marie Hlávková.

„Nová opěrná zeď boční strany rybníka, po níž zčásti vede komunikace, se posouvala směrem dovnitř, a tím vznikl prostor na požadované rozšíření cesty. V úseku podél ní se v rámci samostatné stavby pokládalo potrubí kanalizace a také vodovodu,“ vysvětloval Hlad.

Snaha města získat vedle dotace na hráz ještě peníze na odbahnění rybníka, aby se mohlo plynule pokračovat v rekonstrukci Boreckého, nedošla zatím naplnění. Cesty, které kvůli obstarání peněz Rokycanští už podnikli, jdou přitom do desítek.

„Všechno je ale připraveno. Projekt byl doplněn tak, aby se odstranily připomínky provázející předchozí podání,“ konstatovala Hlávková. Minulý týden podnikla s tajemníkem další cestu kvůli žádosti o peníze na odbahnění. „Ministerstvo nám potvrdilo, že jsme zůstali v zásobníku odsouhlasených akcí, na něž se nedostalo a k nimž by se mělo přihlédnout. To je důležité. Zatím ale ještě nebyl nový program, z něhož bychom peníze mohli žádat, vyhlášen,“ objasnovala místostarostka.

Protože se jedná o Evropské fondy, podléhá schválení operačního programu ministerstva životního prostředí Bruselu. „Raději dokola upřesňujeme a kontrolujeme, co všechno bychom měli mít, aby po vyhlášení programu nebyly problémy a příští rok jsme prostředky mohli čerpat,“ nevzdává se naděje vedení radnice. Vzhledem na způsob likvidace bahna se výše žádosti Rokycan bude pohybovat někde okolo čtyřiceti milionů korun. Po rozboru záplav z roku 2002 je však jasné: Ze strategického hlediska, s ohledem na zachycení vod, je role Boreckého rybníka v celé kaskádě jednou z nejdůležitějších.

20.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení