„K tomuto kroku nás přiměli zejména lidé, kteří popíjejí před cukrárnou, večerkou nebo obchodem s potravinami. Budí veřejné pohoršení a dělají věci, které se neslučují se zákonem,“ vysvětlil hlavní důvod tohoto razantního kroku starosta Břas Jan Špilar. Zákaz se bude týkat vymezených ploch v obci a také v přidruženém Stupně, Kříších, Vranovicích a Darové. Rada konkrétní místa projedná příští týden.

Zejména rodiny s malými dětmi novou vyhlášku vítají. „Navštěvuje mě často moje desetiletá neteř a není to opravdu nic příjemného, když musíme projít do obchodu kolem pokřikujících opilců. Je jim všechno jedno, klidně se i vymočí před zraky nejen dospělých,“ svěřila se Andrea Kratochvílová, obyvatelka Břas. Opíjet se podle ní mohou lidé v hospodě a jiných restauračních zařízení.

První, kdo vyhlásil boj opilcům, byl loni Hrádek. Jeho představitelé vymezili ve městě jedenáct míst, kde obyvatelé nesmějí požívat alkohol. „Výrazně se tomu zamezilo zejména v okolí mateřské školy a devítiletky. Opatření se osvědčilo také díky naší městské policii, která tyto lokality pravidelně kontroluje,“ sdělil starosta Hrádku Jaroslav Perlík.

V Radnicích platí opatření od poloviny letošního července. „Zatím uplynula krátká doba, abychom mohli hodnotit a porovnávat. Policisté sice zasahovali, ale opilci na veřejných místech už tolik vidět nejsou. To je podstatné,“ uvedl starosta Josef Pašek.