Organizátoři si dali záležet na dalších pořadech a odměnou jim byly úsměvy pěti set návštěvníků!

„Začínali jsme nástupem vlajkonošů, kteří před tribunu donesli kromě české a obecní vlajky i symboly sokolské a hasičské. V průvodu nechybělo ani několik původních uniforem, a to legionářských a hornických. A několik státních vlajek se objevilo také na vrcholu opraveného továrního komína,“ připomněla za pořadatele matrikářka obce Marta Hricová.

Oslava vzniku Československa v Břasích.Zdroj: Deník / Václav Havránek

Starosta Miroslav Kroc oprášil v proslovu osobnosti, které Břasy i jejich satelity proslavily ve světě. Adéla Kunclová, Lenka Cajthamlová a Olga Křížová se postaraly o pěvecké pásmo, vrcholící hymnou Československé republiky za doprovodu Alberta a Viléma Pechmanových. Vystoupily rovněž děti ze Základní a Mateřské školy ve Stupně nebo sbor ze sousedních Radnic.

Hasiči si připravili překvapení v podobě vodní vlajky, a červeno-modro-bílý dým se vznášel i kolem komína. Stylové bylo občerstvení. Jednohubky s vlaječkami, koláčky, hluchec či rum Republika při společném přípitku.

Pod křídly Břas jsou začleněné další čtyři obce (Stupno, Vranovice, Darová a Kříše). Každá z nich má od víkendu nově zasazenou lípu.

Ilustrační foto
Břasy získaly evropskou cenu