Jiří Potůček Tolar zůstává pro obyvatele Břas výraznou postavu II. světové války.

Muž, který žil ve Vranově (dnes je součástí Břas) a absolvoval školu v horním Stupně, se po obsazení Československa dostal přes Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. Odtud už to byl jen kousek do Anglie, kde v lednu 1940 vstoupil do naší zahraniční jednotky. Zvládl několik kurzů a byl zařazen jako radista do skupiny Silver A, která se na přelomu let 1941 a 1942 ocitla opět ´doma´, aby atentátem na říšského kancléře Heydricha dala najevo, že Češi se jen tak nevzdají.

Jiří Potůček to ale měl po úspěšném splnění úkolu složité. Obsluhoval radiostanici Libuše a z Ležáků utíkal do východočeského regionu. Zde paradoxně zemřel kulkou českého četníka Půlpána. Jeho hrdinství připomínají pomníky na severním okraji Pardubic, v Břasích před úřadem (ve tvaru padáku) a dvanáct let si odkaz statečného vojáka připomínají nejmenší fotbalisté.

První májový den se jich na hřišti Primalexu sešly desítky. „Jednak v kategorii žáků, kde domácí bojovali s Rakovou a Radnicemi. Dále v konfrontaci přípravek a dorazilo osm týmů," pyšně hlásil ředitel turnaje Václav Svěchota. Za podpory obce a s kolegy z oddílu zabezpečil hladký průběh, takže před 14. hodino našly poháry a medaile adresáty. Mezi žáky triumfovaly Břasy, v přípravkách Čechie Příkosice a odměn se dočkali i jednotlivci.