V úterý 4. listopadu, a to v osmnáct hodin, se v Prokopcovně sejdou k ustavujícímu zasedání noví zastupitelé obce.

Komunální akt tu po sečtení hlasů skončil zajímavě. Čtyři volební uskupení nezávislých kandidátů, a sice Pro harmonický rozvoj obce, Klub nezávislých, Patrioti Břas a Za čistotu a klidnou obec, v místě získala po třech mandátech. Další trojice SNK Občané pro občany, Občané Břas a KSČM mají po jednom mandátu. Podle řečeného by zdánlivě měly být síly dost vyrovnané. Ke koaliční dohodě a spojení některých subjektů tedy každopádně muselo dojít.

Oslovili jsme tři kandidáty na starostu. Jan Špilar, který před časem tuto roli zastával, uvedl: „Se mnou se nikdo nedomlouval. Tři naše mandáty jsou málo, většinu mají ti, kteří mě odvolávali."

Ani vyjádření současného starosty Františka Bláhy se příliš nelišilo: „Jaké tu probíhaly schůzky, vám neřeknu. Nevím, nezúčastnil jsem se."

Třetím osloveným je Miroslav Kroc, představitel Rokycanovy župy ČOS (právě v ústředí sokolské organizace donedávna pracoval). Právě jeho mnozí tipují za vítěze celého klání. „Vzhledem k tomu, že jsem získal nejvíc hlasů spoluobčanů, návrh na post starosty jsem dostal. Jak ale záležitost dopadne, je ještě brzo předvídat. Jestli zvednou zastupitelé ruku pro mě nebo jiného, budu to respektovat. Myslím, že je načase, aby spolu jednotlivá uskupení nebojovala, spíš to chce spolupráci. Stejně jde o lidi, kteří jinak navzájem kamarádí," říká Kroc.

Připomněl také, že demokratický zákon v tom smyslu, že pokud lidé pro někoho rozhodnou nejvyšším počtem hlasů, post získá, pro volby do obecních zastupitelstev zatím neplatí. „Pokud ovšem přesto chceme respektovat vůli většiny, pak je zřejmé, že místostarostou by se měl opět stát Petr Kuncl," mínil Kroc.