Za Gymnázium a Střední odbornou školu (SOŠ) Rokycany nám zástupce ředitelky Pavel Benedikt řekl, že ke čtyřletému studiu na gymnáziu je přihlášená padesátka zájemců. „Otevírat se pro ně ale bude jedna třída. Stejně tak na podzim chceme v SOŠ otevřít jednu třídu oboru ekonomické lyceum a další pro obor informační technologie,“ sdělil Benedikt.

Dodal, že u posledně uvedených oborů zůstávají ještě nějaká místa volná. Všichni zmínění uchazeči jsou pozvaní do budovy gymnázia, kde se podrobí státním testům z matematiky a českého jazyka. Zadává je CERMAT a v pondělí, v sedm ráno, dorazily v zapečetěné bedně do školy. „Ráno před zkouškou dojde k otevření zásilky a příslušné materiály zadavatelé hned odnesou do tříd žákům. První se píše matematika, na jejíž zvládnutí je 70 minut čistého času, po padesátiminutové přestávce následuje test z mateřštiny, na který je vyčleněných šedesát minut.

Obdobný postup bude i v pondělí při druhém kole přijímacího řízení. Pokud se jedná o osmileté studium na gymnáziu, zájemci se poprvé podrobí testům v pátek. Druhé kolo je pro ně stanovené na úterý. Dohromady je přihlášených 62 a přijímat se bude necelá polovina.

„Školy dostanou od Cermatu výsledky zkoušek kon- cem dubna a zveřejníme je – podle dohody s krajským úřadem – druhého května,“ informoval Benedikt. Bude to ovšem jen formou číselného seznamu, jmenný nebude nikde figurovat. Každý uchazeč totiž test vyplňuje pouze pod přiděleným mu číslem.

Co se týče Střední školy Rokycany, Jeřabinová ulice, principy jsou stejné. „U nás se ve čtvrtek (pozn.: 2. kolo je 16. dubna) dělají přijímací zkoušky pro tři čtyřleté obory studia, a to management a ekonomika obchodu, management a služby v gastronomii a rovněž mechanik-seřizovač,“ sdělila ředitelka Irena Vostrá.

V nabídce je též nástavbové studium, a to podnikání (tříleté dálkové i dvouleté denní) a provozní technika (dvouleté denní). „Ve všech oborech zatím máme volná místa,“ dodala ředitelka.