Přístavba zbrojnice stála šest a půl milionu korun. „Tři čtvrtiny nákladů bychom měli dostat zpět z IROP, tedy z evropské dotace,“ říká starosta obce Luboš Pták.

„Přejeme jim to, jsou dobří. Jezdí na hodně zásahů, pomáhat k dopravním nehodám, odstraňovat spadlé stromy, i požárů už hasili spoustu,“ chválili současnou generaci bušovických hasičů starší členové sboru. „Jsou mezi nimi čtyři profíci z rokycanské stanice, výjezdová jednotka JPO III má 24 členů, zkrátka fungují výborně,“ doplnil například Zdeněk Tomášek.

Bušovičtí nafoukli hasičskou zbrojnici.

Bušovičtí hasiči měli ve zbrojnici místo jen na zásahová auta a malou šatnu bez vody. Obec nechala garáže opravit a na ploše za nimi vyrostla přístavba, kde už hasičům nic nechybí. Mají tu dostatečný prostor na uskladnění helem, bot a zásahových obleků, vysílaček a dalšího drahého vybavení. Přístavba poskytla i místo na uskladnění chemických látek, kuchyňku, šatny, sprchy, toalety a zasedací místnost. „Teď můžeme dělat i školení, protože je tu i velkoplošná televize, kde se dají promítat prezentace,“ říkají hasiči.

Sbor pomáhá v obci i s pořádáním společenských akcí. „Jsou zkrátka výborní,“ chválí je také místostarosta Stanislav Štrunc. „Ještě tu techniku by potřebovali trochu obnovit,“ dodává při pohledu na starou cisternu. Novější stříkačky by se Bušovičtí měli dočkat brzy. „Máme požádáno prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje o obměnu a přislíbena je do dvou let,“ prozrazuje starosta SDH Bušovice Karel Dlouhý.

Kromě repasované automobilové cisterny z roku 1972 využívá SDH Bušovice ještě mercedes vybavený k technickým zásahům. Sbor ho koupil jako ojetý před čtyřmi lety od německých kolegů, kteří si místo něj pořizovali nový.