Bývalý pivovar ve Zvíkovci, z něhož je už léta jen skladiště, prokoukl. Dostal nové šaty. Či spíše - ty staré a rozedrané jdou dolů a za ně se bude skvít ve starobyle moderním hávu.

„Původně jsme objekt chtěli omítnout, ale potom nás uchvátila krása kamenů, ze kterých je zeď vyskládaná. Tím varianta nové omítky padla a rozhodli jsme se jen spodnímu zdivu vrátit původní lesk,” informoval starosta Petr Uher.

Na dohodu si obec sjednala zedníka a přidavače, ale jinak pod jejich ´komandem´ pracoval, kdo přišel. Hasičská banda se zapojila naplno. „Jsme tu dobrá parta, pomáháme si ve všem navzájem. Práce pro vesnici děláme přece i pro sebe, a navíc - takové dílo baví,” konstatoval Rostislav Tokár.
Ochotně se ale zapojili i další občané. Při práci si užili také spoustu legrace a vlastně se změnila ve společenskou událost.

Ze zdí vyškrábali drolící se spoje mezi balvany a spáry doplnili. Podíl písku červeného a podíl bílého, k tomu vyhašené vápno, aby byla směs pěkně ´mastná´ a kamenivo dobře propojila. Nakonec přišla ke slovu hadice a tlakem vody kameny prokoukly, spáry naopak dostaly starobylou patinu.
„Dům patří mezi dominanty náměstíčka, v každém případě potřeboval opravit. Do budoucna pro něj určitě nejedno využití najdeme,” je přesvědčený starosta a s ním další. „Jsme pyšní, že jsme si poradili s úpravou. Je to naše dílo, ne firmy, to je na tom nej- cennější,” konstatoval místo- starosta Jakub Tjutčev.„S opravou byly sice starosti, ale výsledek stojí za to. Na dílo nás - Zvíkoveckých - jsme opravdu hrdí. A kromě toho, zjišťovali jsme si, že metr čtvereční takových úprav by vyšel na devět set korun,” spokojeně uzavřel Uher.

Zbývá dodělat posledních šest metrů čtverečních, ale práce musela obec přerušit do jara. Chlad činnosti neprospíval, na kamenech se srážela vlhkost a malta přestala dobře vysychat. Místní se obávali, aby na jaře spárování nevypadalo.