„Máme tu zástupce z Čech, Moldávie, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska, ale i Srby a nejnověji také velkou rodinu ze Sýrie," vypočítával kněz David Dudáš. „Protože někteří naši členové se doma řídili starým juliánským a jiní už gregoriánským kalendářem, slavíme Vánoce nadvakrát," dodal.

„Pocházíme z Moldávie a s rodinou jsem v Rokycanech už přes deset let," vyprávěl Eduard Stavila, který se vánoční mše účastnil. „Starší dcera se tu i narodila. Mladší, o kterou teď manželka pečuje doma, ale přišla na svět na Ukrajině. Tady nám skončilo povolení k po- bytu a teprve když jsem se vrátil, požádal jsem o sloučení rodiny. Teď jsme tu už opět všich- ni," dodal s ulehčením předtím, než odešel domů slavit.

„Vánoce jsou výjimkou, Velikonoce, čili podle našeho paschu, už ale stejně jako celý pravoslavný svět budeme svě- tit jednotně. „S katolickou círk- ví se letos v jejich datu nesej-deme, u nás budou o týden dé- le," dodal duchovní. „Hlavní oslava se uskuteční ze soboty na neděli dvanáctého dubna. Napřesrok bude rozdíl ještě větší a teprve v roce 2016 se opět datově sjednotíme," upozornila Rozálie Dudášová, které ve farnosti přísluší výrazná role ´máťušky´.