Říjen přinesl ochlazení. Horko se ale naopak při myšlence na zásobení palivy před zimou zmocňuje spotřebitelů. Sáhnou totiž zase hlouběji do peněženek. „Protože vytápím patrový domek, rodinná kasa to pocítí,“ uvedl Josef z Hrádku. „Rád bych nákup paliva zvládl v říjnu, kdy by ceny o tolik vylétnout neměly. Nebude to ale lehké, protože musím počítat i se zdražením jiného.“

Podle Františka Jaroše, který obchoduje s palivy v Radnicích, zatím nejvíce z uhlí stoupne cena ořechu. Mělo by to být asi o patnáct korun na metrák. V ostatních případech budou zdražení menší. „Doufám, že se ceny udrží co nejdéle, uvidíme, jak s tím zatočí krize,“ uvedl Jaroš.

Pro kapsu spotřebitelů představuje teď největší ránu krok sokolovských dolů. Zastavily dodávky uhlí. Přitom lidé ho dost brali, bylo nejlevnější. Bílinského a komořanského hnědého uhlí – kostky i ořechu – je zatím dostatek. Z briket podle odborníků kupující upřednostňují německé před českými, protože ty se rozpadají. Ale rovněž musí počítat s nárůstem ceny, pohybuje se podle hodnoty eura. Kvůli finanční přijatelnosti bývá žádáno též polské uhlí. „Už ho ale nevozím, ohromně rychle vysychá, za týden ho máte klidně o padesát procent lehčí,“ vysvětloval Jaroš.

Dostatek je momentálně i černého nejkvalitnějšího antracitu. Jelikož se ale kupuje za pětistovku metrák, tak i přes jednou takovou výhřevnost sáhnou vzhledem k ceně zákazníci raději po levnější kostce.

Lesy města Rokycan (ale i majitelé dalších porostů) zaznamenaly zvýšený zájem o palivové dříví. „Prodali bychom ho daleko více, ale kvalitnější dřevo se snažíme dodávat papírnám. Jinak prostorový metr palivového se pohybuje od 500 do 700 korun, podle rozlišení na druhy jehličnaté či listnaté,“ sdělil šéf lesáků Stanislav Suda.

Před lesním pychem brání majetek držením hlídek, ale někdy veškerá snaha, jak prozradil představitel štern berských lesáků Václav Suda, nepomůže a zasahuje policie. Velký zájem je také o probírky a úklid pasek, kdy zájemci palivo získají za zvýhodněnou cenu – od 50 do 100 Kč.