Podle slibů meteorologů bychom koncem týdne už neměli topení skoro využívat. Jak na tom ale po letošní zimě bude naše peněženka?

Aleš Hrnčál ze společnosti Energie AG Teplo, která vyhřívá spoustu domů v Rokycanech, konstatoval, že by to měly poznat. Tedy peněženky a samozřejmě jejich majitelé. „Vzhledem k tomu, že od července jsme díky využití nové kogenerační jednotky mohli spotřebitelům snížit úhradu za gigajoule, a jelikož se nám podařilo dobře nakoupit plyn, vyvíjely se ceny pro spotřebitele příznivě. Kromě toho byla mírná zima. Náklady tedy budou z hlediska zákazníka příznivé. Vyúčtování už je hotové, dělá se za kalendářní rok, a předali jsme ho správcům objektů," sdělil Hrnčál.

Protože se specifické podmínky zákazníků liší, těžko lze podle něj ale vyjádřit konkrétní úsporu. „Například v domech se sníženou energetickou náročností, kde se úpravami podařilo úniky tepla hodně zmenšit, už úměrně tomu mají náklady nižší. Tam tedy nebude úspora tak markantní. Ale dejme tomu, že pro standardní byt 3 + 1 bychom o tisícikoruně mluvit mohli. V objektech, kde jsou zatím úniky větší, a tedy zálohy vyšší, by se oproti předchozímu případu zhruba o uspořených dvou tisících za vytápění mluvit mohlo," zvažoval Hrnčál.

Zdeněk Smejkal za Inzulu spravující byty, které má v majetku město, ale i v některých dalších domech, jež se už osamostatnily, uvedl: „Každý barák to má nastavené jinak. Vývoj cen samozřejmě sledujeme, ale zprůměrovat ho nějak vzhledem k uvedenému jde těžko. Pokud domům teplo dodává společnost Energie AG Teplo, oproti roku 2013 je úspora dvaadvacetiprocentní. Dopad v jednotlivých domech vzhledem k jejich specifice ale nebude tak znát. Kromě toho letošní rok je už zase z hlediska vývoje tepla finančně horší. Jen za první dva měsíce je úhrada o patnáct procent vyšší než vloni a březen dopadl ještě hůře. Vypadá to, že ceny se pomalu vracejí do obvyklých mezí. Předvídat, jak pro spotřebitele finančně dopadne letošek, je však zatím ještě moc brzo," říká Smejkal.