Tedy v místě, kde byl odpor k uvažované radarové základně Spojených států amerických nejsilnější a kde plánované umístění vojenského zařízení odmítli i v rychle zorganizovaném referendu.

„Sami jsme zvědavi, jak lidé film přijmou. Zpočátku jsme ho pojali jako konfrontaci trokaveckého starosty Neorala s vládním zmocněncem pro radar Klvaňou. Nějak se nám ale zdá, že hlavním hrdinou se stal les. Majestátný, tichý a bez šance protestovat,“ vyjádřili se tvůrci při pohledu na zaplněný sál kulturního domu. Tříletá příprava filmu se odehrávala na 150 místech v České republice i v zahraničí a dokumentaristé museli stominutový snímek sestříhat ze 124 natočených hodin!

Trokavečtí si Český mír užívali. Někteří přišli v dnes už zapomenutých tričkách s nápisem Ne základnám a s viditelnou protiamerickou náladou.
Největším hrdinou byl pro místní spoluobčan Jiří Houška. Muž, který dokonale využil znalost prostoru a štáb dovedl až na proslulou kótu 718: „Pokud nás objeví vojenská policie, musíme se rozprchnout. Jeden to sice odnese, ale ti další půjdou dál,“ radil filmařům a diváci bouřili smíchy.

Rovněž záběry na pomalovanou vlakovou zastávku v nedalekých Příkosicích vzbuzovaly úsměvy na tvářích těch, kteří demonstrovali doma, ale třeba také v Praze či Bruselu. „Kde jsou nyní ti politici, pro které jsme byli jen vidláky a kteří nás nebrali jako partnery,“ nastolil řečnickou otázku starosta malé obce Jan Neoral. Zarputilý boj s vojenskou mašinerií mu vynesl vstupenku do krajského zastupitelstva v dresu sociálních demokratů.

Závěrečné titulky vyvolaly salvu potlesku, což byl zároveň povel pro hospodského Jaroslava Hůrku. „Organizátoři promítání objednali pivo zdarma a sto porcí guláše. Konzumentů je ale určitě víc. kdo si nepospíší, má zkrátka smůlu,“ krčil rameny provozovatel.

V neděli večer Český mír sledovali Plzeňané v rámci Finále 2010.