Enormní zájem o takzvané teplé židle, tedy místa, na nichž mohou v Oblastní charitě Rokycany lidé bez domova strávit noc, se zatím podle ředitelky instituce Aleny Drlíkové neprojevil, třebaže přituhlo.

„Mírně přeplněná kapacita v Azylovém bytě sv. Lukáše, který je vlastně noclehárnou, ovšem trvá celý rok," informovala Drlíková a vysvětlila: „Do malého prostoru k šesti postelím další přidat nelze. Vtěsnali jsme tam však alespoň dvě přistýlky."

Charita ale koncem roku na lidi, kteří se ocitli beze střechy nad hlavou ať už ve zmíněné noclehárně či krizovém centru pro ženy a děti (obojí se nachází v Kozlerově ulici), ovšem i na další potřebné pamatovala i jinak.

„Dopředu jsme si vytipovali, kolika lidem na hranici bídy bude třeba pomoci, a připravili pro ně potravinové balíčky. Při stanovení potřebných jsme spolupracovali se sociálním odborem města, právní ochranou dětí i nadací Člověk v tísni. Na základě zmapované situace jsme pak využili potravinovou banku," vysvětlila ředitelka Oblastní charity Rokycany. Banku pomohla letos opět naplnit listopadová celonárodní sbírka pořádaná za podílu velkých obchodních řetězců. „Navštívila jsem pak její plzeňské centrum a získala věci do balíčků pro naše potřebné. Ať už šlo o jedince, matky samoživitelky s dětmi či celé rodiny. Získali tak hlavně mouku, těstoviny, luštěniny, přesnídávky, konzervy, polévky v sáčcích a podobně," doplnila informaci Drlíková.

Na Štědrý den se pak v Kozlerově ulici už tradičně podával řízek se salátem a vánoční pečivo. Na Silvestra a Nový rok se pohoštění neopakovalo, zato pracovníci charity na své klienty pamatovali s mimořádnými nadílkovými balíčky, které jim usnadnili start do dalších dnů.