Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete půjčit? Nejdřív zaplaťte!

Rokycansko - Naši redaktoři otestovali možnost půjčky z nebankovního sektoru. Praktiky zprostředkovatele jsou zarážející.

20.1.2011
SDÍLEJ:

Michal Palarczyk čekající na "Kláru Kovářovou".Foto: Deník/ Petr Bernard

Rychlá půjčka komukoli, bez ručitele. Zdánlivě snadné řešení finančního problému, které se však může krutě vymstít. Místo aby peníze na kontě přibyly, ještě ubudou. Právě s takovou zkušeností navštívil redakci Deníku mladý pár z Rokycan.

Dvojice se dostala do finančních problémů, a tak si nechala zprostředkovat půjčku od finančního poradce firmy Golden prize. Slíbil zajistit převod požadované částky na účet zmíněné dvojice, která mu na místě zaplatila necelých sedm tisíc korun jako takzvanou vratnou kauci. Od té doby žádné peníze na účet nedorazily a vratnou kauci nikdo nevrátil.

„Podali jsme trestní oznámení. Přestáváme ale věřit, že ty peníze ještě uvidíme,“ svěřil se Deníku zklamaný pár.
Abychom podobné praktiky poznali zblízka, mění se redaktorka Klára Mrázová v zoufalou, mírně naivní a veskrze důvěřivou Kláru Kovářovou, která nutně potřebuje sehnat 50 tisíc korun.

Počáteční telefonická komunikace s finančním poradcem firmy Golden prize Michalem Palarczykem probíhá hladce. Ještě dříve, než se stačím nadechnout, žádá o osobní údaje včetně rodného čísla. Schválení půjčky pak obdržím v podobě SMS, v níž je uvedena i výše měsíčního úroku. Znovu kontaktuji finančního poradce, se kterým si domlouvám schůzku. Na ni musím mít připravené osobní doklady, potvrzení o výši příjmů a vratnou kauci 4900 korun.

V podvečer se tak vydávám do plzeňského nákupního střediska. Situaci z povzdálí sledují také kolega Petr Bernard s fotoaparátem, záda nám kryje plzeňská detektivní kancelář DK – Diskret Mariána Bojčenka.

Hotově a hned
Palarczyk neotálí a hned na začátku rozhovoru mi nabízí půjčku až dvojnásobně vyšší. „Vzhledem k vašemu platu jsme schopni nabídnout vám i víc, až sto tisíc korun.“ Ubezpečuje mě, že veškeré podmínky zůstávají stejné, tedy kromě výše vratné kauce. Ta by stoupla o dva tisíce. „Být vámi, já bych té nabídky využil. Smlouvu odevzdám už dneska večer na úvěrové oddělení. V sobotu a v neděli se normálně pracuje, oni by vše zpracovali, a v pondělí, nejpozději v úterý byste měla peníze na účtě. Můžu poslat rovnou SMS dotaz úvěrovému oddělení na schválení těch sto tisíc?“ ochotně nabízí Palarczyk. Bleskurychle mi přichází další textovka, která informuje o ceně splátky na sto tisíc korun.

„Co je to vratná kauce?“ ptám se. „Kdybych platila po tři měsíce, tak dané peníze dostanu zpátky?“ –„Přesně tak, pokud budete splácet bez prodlení,“ odpovídá poradce. Podivné je, že vratná kauce se musí zaplatit pouze hotově, a to při podepsání smlouvy. Jiná možnost je vyloučená.

Odmítám mužovu výzvu, abych nechala osobní doklady u něj na stole. „Já budu zatím vypisovat a vy si můžete vybrat peníze.“ Odcházím k bankomatu pro potřebnou částku, protože půjčka na sto tisíc je ´vskutku výhodná´.

Zpátky se vracím zneklidněná. Zprostředkovateli firmy sděluji, že telefonický rozhovor s maminkou mě znejistěl. Varovala mě před možným podvodem.

„Podívejte se, já vás nebudu do ničeho nutit, ale myslím, že bychom měli, když jsme se domluvili, podepsat smlouvu alespoň na těch 50 tisíc. Byla by škoda se unáhlit a potom toho litovat. Můžete smlouvu podepsat a do sedmi dnů od ní odstoupit. A vy byste se na to o víkendu třeba podívala s právníkem. Byla by škoda přijít o takovou šanci, “ říká už naléhavěji.

Žádám o čas na rozmyšlenou a znovu zdůrazňuji možnosti rizika. Jednatel ale trvá na svém. „Smlouva je připravená, peníze bychom vám zaslali. Nehledě na to, že já sem jedu z Prahy a pak zase zpátky. Je to 160 kilometrů úplně zbytečně. V podstatě jsem mohl být dneska už ve tři hodiny doma. Můžu vám říct na rovinu, že firma už s vámi jednat nebude. Měla jste nějakou nabídku a tu jste nevyužila,“ shrnuje vyčítavě.

Z předem domluvené žádosti o půjčku tedy ustupuji a z místa odcházím. Pro Palarczyka jsem připravila zjevně nečekaný závěr setkání, který dotvrzuje slovy. „To se mi ještě za dva roky, co tuhle práce dělám, nestalo.“

V úterý znovu muže kontaktuji. K mému překvapení telefon zvedá. Nyní se představuji jako redaktorka Deníku, odkazuji se na případ mladého páru a svou osobní zkušenost.

Palarczyk je evidentně z mé proměny překvapen. „S ohledem na jmenovaný případ dvojice nevím, z jakého důvodu nebyla poskytnuta půjčka nebo úvěr. Mým úkolem je sepsat na základě schválení půjčky smlouvu. Co se týče vyplacení úvěru, to má na starosti úvěrové oddělení. Jestli jim úvěr nevyplatili a z jakého důvodu, to já vám v tuto chvíli neřeknu,“ dodává.

Na prosbu o kontakt přímo na jednatele firmy Golden prize dostávám odpověď: „Nejsem zplnomocněný poskytovat jakékoliv kontakty.“ A v polovině mé další otázky Palarczyk hovor náhle ukončuje.

Vysvětlení se Deníku nepodařilo získat ani na ústředí firmy v Brně. Telefon zvedla pracovnice firmy a odkázala nás na jednatele. Předala nám i telefonní číslo, to ale nikdo nezvedal.

20.1.2011
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení