Své zástupce ale vyslalo jen šest škol – vedle hostitelské ještě ZŠ Stupno, Zbiroh a tři rokycanské – ZŠ ulice Míru, TGM a Čechova.

„Soutěžící se vypořádávají s teoretickou a praktickou částí, při které řeší dva úkoly. Určují teplotu varu etanolu a na základě pokusu identifikují neznámou bílou látku. S využitím získaných poznatků pak musí zvládnout úkoly v pracovních listech,“ uvedla členka hodnotící komise Blanka Ježková.

V laboratoři s ní nad soutěžícími bděla také Lenka Staňková. Tím spíše, že pracovali s otevřeným ohněm. „Na to ze základních škol asi moc zvyklí nejsou,“ mínila Ježková a dodala, že se to dost pozná i na zručnosti dětí.

Josef Sommr, přes náročnost praktické zkoušky, kterou přiznala i Tereza Vaňková ze ZŠ Čechova, konstatoval, že něco určeného už má. Také Adéla Horáková z gymnázia už tajemnou látku znala. Klára Koldušková ze ZŠ TGM přes své hodně pokročilé bádání podotkla: „V praktické části si tak jistá nejsem, víc se těším na teoretickou.“

S tou se ve vedlejší třídě popasovával například gymnazista Lukáš Kačírek: „Nejobtížnější asi bylo vypočítat závislost rozpustnosti na teplotě,“ mínil a souhlasila i Michaela Ivaničová ze ZŠ Čechova.

Dohlížející učitelky Věra Faitová a Květa Horáková měly plné ruce práce. Ne ale se žáky. „Dostali jsme vzorové autorské řešení a shodli jsme se, že je špatně. Takže na výsledcích pracujeme,“ uvedla za pedagogický kolektiv Faitová.

Vítěze má okresní olympiáda dva. Shodným počtem bodů, a to 92, se na špici umístili Dominik Častorál ze ZŠ Stupno a Jan Sedláček za gymnázium. Třetí pozici obhájila Lucie Černá ze ZŠ TGM Rokycany.