Péče o území Chráněné krajinné oblasti Brdy je prioritou Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy (AOPK ČR). Pokračovala v ní i v loňském roce, kdy za pomoci financování z programu Péče o krajinu (PPK) a z Integrovaného projektu LIFE pro soustavu Natura 2000 v České republice připravila řadu projektů.
A i když jsou Brdy krajinou převážně lesnatou, cenné druhy a společenstva se dají často najít i mimo les. "Tato místa si musíme hýčkat a péči o ně podporovat. O louky je třeba se starat s ohledem na druhy, které jsou na nich doma. Pravidelně se s podporou kosí například louky v evropsky významných lokalitách Niva Kotelského potoka, Padrťsko a Trokavecké louky, ale i další drobná bezlesí rozesetá uvnitř či na okrajích CHKO. Louky na Padrtích, Hrachovišti, Felbabce a na Vystrkově již tradičně spásají stáda ovcí, koz a krav,“ zdůrazňuje za AOPK ČR její šéf Bohumil Fišer. Za seče bylo loni vyplaceno přes sedm set tisíc korun a náklady na pasení se vyšplhaly přes 1,2 milionu.V lesích bylo ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky a Arcibiskupstvím pražským vysazeno na podporu druhově přirozeného lesa přes 28 tisíc sazenic převážně buků a jedlí. Do těchto opatření byly vloženy necelé dva miliony korun.
Péče se dostalo také památnému stromu Douglaska u Tří Trubek a významnému stromu Vojenských lesů a statků (VLS) Douglaska – troják na Třech Trubkách. Byly ošetřeny řezy a vazbami pro zvýšení stability a bezpečnosti. Což představovalo částku necelých 43 tisíc Kč.
K zásahu muselo dojít také na bývalé dopadové ploše Tok, kterou bez výcviku armády ohrožovalo zarůstání náletovými dřevinami. „Proto zde byly na 20 hektarech vyřezány náletové smrčky, které by v budoucnu zastiňovaly cenná vřesoviště. Náklady na toto opatření dosáhly více než 220 tisíc korun,“ dodává Fišer.
Rovněž obojživelníkům a vodnímu hmyzu se díky loňským akcím žije lépe. Na území, spravovaném státním podnikem Vojenské lesy a statky, bylo vyhloubeno 16 tůní za téměř 90 tisíc korun.
Péče se ale neomezuje jen na sečení, pasení, řezání či hloubení. V roce 2022 byly pruhy a hraničníky v terénu vyznačeny přírodní památka Vystrkov a nová přírodní rezervace Klobouček, která byla zároveň geodeticky zaměřena s náklady téměř 223 tisíc korun.