Steplotou, bolestí hlavy nebo rýmou se nyní potýkají mnozí lidé. Nejvíce ohrožení jsou děti a staří lidé. Nachlazených dospělých však také přibylo. „O chřipkové epidemie se dá hovořit v momentě, kdy je více jak dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel,“ informovala Mária Spáčilová, epidemioložka z rokycanského pracoviště Krajské hygienické stanice Plzeň. „V současnosti se jedná o číslo 817, 2, což ještě není rizikový stav,“ upřesnila Spáčilová.

Podle slov rokycanského lékaře Jiřího Petříčka se stav od minulého týdne výrazně nezměnil. Ne všichni ale vyhledají odbornou lékařskou pomoc. Mnozí se snaží chřipku vyléčit sami, navštíví některou lékárnu a nakoupí volně dostupné medikamenty. „Nejvíce si lidé pořizují paralen, acylpyrin nebo ibuprofen,“ řekl Jiří Kačírek, vedoucí lékárny Farmakum.

Onemocnění však nejvíce zasáhlo mateřské a základní školy. Dvě z okresu už zavřely. Třetí o tomto kroku uvažovala. „V úterý chybělo čtyřicet pět procent žáků,“ sdělila Dagmar Kořánová, ředitelka Mateřské a Základní školy Holoubkov. „Dnes se nemocnost dětí snížila na třicet sedm procent, a proto doufám, že situace se bude i nadále zlepšovat. Určitě tomu pomohou i pololetní prázdniny,“ dodala včera ředitelka Kořánová.