Svůj hlas odevzdalo 18 z dvaceti zaregistrovaných, což znamená s 90 procenty nejlepší republikovou účast. Překonali tak vlastní rekord z roku 2014, kdy k urně dorazilo ´jen´ 82 procent občanů.

Ve vesničce trvale žije pouze pět rodin s dvaceti trvale přihlášenými lidmi. Většině je přes šedesát let a převahu tu mají ženy. Pravidelná účast ve volbách je pro ně věcí cti. „Za komunistů byla Čilá součástí sousedních Podmokel a nemohla o sobě rozhodovat. Proto po revoluci patrioti usilovali o samostatnost. Od té doby se zastupitelstvo drží bez výjimky,“ je přesvědčena místostarostka Eva Chmelová. Její předkové v Čilé žili od roku 1780 a sama se sem vrátila před čtyřmi lety.

Přes týden je Čilá takřka liduprázdná. Mění se to až před víkendem, kdy do nádherného koutu regionu míří chalupáři i turisté. Láká je zejména příroda a domácí poskytují důkaz přímo na návsi. Ze zaniklého rybníčku vyrostl příjemný venkovní prostor v rámci projektu Čilá voda: přírodní biotop v srdci obce. „Sousední domek je naším neoficiálním komunitním centrem. S pomocí dotace Plzeňského kraje chceme v úpravách dál pokračovat,“ dodala Chmelová.

Ilustrační foto
Diakonie nabídne vodu